جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۱
کد خبر: ۱۰۴۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
حاجی دلیگانی:
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم گفت: در دولت یازدهم صادرات و همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه بسیار کاهش یافته است.


حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و افزایش صادرات نفت خام که مغایر با قانون جلوگیری از خام فروشی است، اظهار داشت: در دولت یازدهم صادرات و همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه بسیار کاهش یافته و به واردات از دو سه کشور دنیا منحصر شده است، بطور مثال نخست وزیر عراق بارها از دولتمردان ما گله کرده که علیرغم آماده بودن بازار عراق برای پذیرش کالاهای ایرانی دولت ایران اقدامی در این جهت انجام نداده است.
 وی ادامه داد: علیرغم تلاش وافر ایران در حفظ استقلال و یکپارچگی عراق، ترکیه بازار مصرف این کشور را در دست گرفته است، همچنین حضور ما در دیگر کشورهای همسایه و غیر همسایه نیز به همین منوال است.
نماینده مردم شاهین شهر تصریح کرد: از طرفی امروز بازار داخلی را در اختیار کالای خارجی مشابه تولید داخل قرار داده‌اند به نحوی که واردات کالاهای ساخته شده مثل پوشاک و در و پنجره از کشور ترکیه 225 درصد افزایش پیدا کرده است، اما دولت به جای اینکه از واردات بی‌رویه کالاهای مشابه تولید شده در داخل جلوگیری کند و از قاچاقی که سالیانه حدود 700 هزار شغل را از بین می‌برد ممانعت بورزد و بر صادرات توجه کند؛ به طور کلی این سه مهم را فراموش کرده و بر تولید نفت خام بیشتر و فروش آن تلاش موفق گمارده است.
حاجی دلیگانی ادامه داد: همچنین برای فروش نفت خام از ظرفیت‌های داخلی بهره نجسته است .وی افزود: با اینکه در سال‌های 84 تا 88 میزان تولید نفت خام تا 4 میلیون بشکه در روز بوده است، افزود: ولی زنگنه اعلام کرد که برای یک میلیون اضافه تولیدی باید قراردادهایی را با کشورها و شرکت‌های خارجی ببندیم بطوریکه در حق آنها ارفاق قائل شده و آنها را جذب کنیم تا آنها بیایند و با ایران قراداد امضاء کرده و تکنولوژی، نیروی انسانی و سرمایه خود را وارد کشور کنند، در حالیکه ما هر سه مورد فوق را در داریم .
حاجی دلیگانی بیان داشت: زنگنه نخواست و نمی‌خواهد از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند به دنبال همین رویه، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را متاسفانه در اختیار شرکت‌های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند و آنها هم این اطلاعات را به کشورهای رقیب تحویل دادند.
نماینده مردم شاهین شهر تاکید کرد: صادرات و واردات در دولت یازدهم بسیار ضربه خورده است چرا که از یک طرف واردات بی‌رویه و قاچاق و ازسوی دیگر نبود مشوق‌های صادراتی، ایجاد مانع و در نظر نگرفتن تسهیل و آسان‌سازی مقررات در امر صادرات گویای صادق این ادعاست.وی درباره ناکامی دولت یازدهم در مقابله با خام فروشی گفت: در چندین سال اخیر چند پالایشگاه به ظرفیت کشور اضافه شده است؟ اگر مابه‌تفاوت برخی از این کالاهای قاچاق را که در عرصه نفت اتفاق می‌افتاد جلوگیری می‌کردند با آن می‌شد در این چهار سال چندین پالایشگاه در کشور ساخت ولی چنین اتفاقی نیفتاد و بیشتر همتشان را برصادرات نفت خام گذاشتند.
حاجی دلیگانی گفت: جالب اینجاست که کشورهای متقاضی نفت خام ما بعد از خرید و تبدیل آن به فرآوری، فرآورده‌های نفتی را به چندین برابر قیمت به ما بر می‌گردانند.


نام:
ایمیل:
* نظر: