دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۲
کد خبر: ۱۰۰۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۸
در یکسالگی تاسیس انجام شد
اولین شب سالگرد تاسیس موسسه مالی مجاز کاسپین با ادامه تجمعات شبانه‌روزی سپرده‌گذاران معترض در مقابل ساختمان مرکزی کاسپین در سعادت‌آباد تهران همزمان شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، موسسه کاسپین
 27 اسفند 1394 مجوز فعالیت بدون قید و شرط خود را از بانک مرکزی دریافت کرد اما به فاصله حدود 9 ماه از صدور مجوز، بازپرداخت سود و اصل سپرده‌ها توسط موسسه با مشکل همراه و متوقف شد.
سپرده‌گذاران موسسه کاسپین در چهار ماه گذشته تجمع‌های اعتراضی متعددی در مقابل ساختمان‌های مجلس، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ساختمان مرکزی کاسپین داشته‌اند.در هفته پایانی اسفند ماه سپرده‌گذاران کاسپین تقریباً هر روز مقابل ساختمان مرکزی این موسسه تجمع کرده و با برپایی چادر سعی کرده‌اند صدای اعتراض‌شان را به گوش مسئولان برسانند هر چند از روز سه‌شنبه هفته گذشته  مدیران کاسپین درب ساختمان مرکزی خود را بسته و نسبت به ورود مردم به داخل ساختمان اصلی جلوگیری می‌کنند.
مردم سپرده‌گذار از عملکرد هیئت مدیره کاسپین در طولانی شدن حل مشکل‌شان ابراز نارضایتی کرده و اظهار می‌کنند بانک مرکزی می‌توانست با برنامه‌ریزی بهینه به مشکلات معیشتی و هزینه‌های مضاعف مردم در روزهای پایانی سال توجهی خاص کرده و اصولا آنها را در این موقعیت حساس سال حمایت عملی می‌نمود نه اینکه وعده حل موضوع در اردیبهشت سال1396 را بدهد!
چند روز قبل بانک مرکزی در اطلاعیه رسمی در سایت خود اعلام کرد تحویل دارایی‌های پنج تعاونی اعتبار منحله الزهرا، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات و امید جلین از تعاونی‌های اعتبار منحله هشت‌گانه تاکنون به موسسه اعتباری کاسپین محقق شده است و تلاش‌های بی‌وقفه و تمهیدات لازم با هدف تعیین تکلیف و نقل و انتقال دارایی‌های سه تعاونی اعتبار منحله فرشتگان، پیوند و بدر توس نیز کماکان ادامه داشته و نتایج در این باره از طریق وب‌سایت بانک مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد. انتظار می‌رفت تعاونی اعتباری منحله فرشتگان که بزرگترین عضو هشت‌گانه ادغامی در کاسپین است به دلیل گستردگی شعب و تعداد جمعیت زیاد سپرده‌گذاران آن در اقصی نقاط کشور در اولویت کاری آن بانک قرار بگیرد. از طرفی طولانی شدن فرایند رسیدگی به مشکلات سپرده‌گذاران کاسپین باعث افزایش نارضایتی‌ها در بیشتر شهرها و استان‌های کشور به دلیل همان پراکندگی و گستردگی فرشتگان شده است. علاوه بر تهران تاکنون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف استانهای گیلان، کرمان، زاهدان، خراسان، گرگان و اردبیل در این رابطه انجام شده است؛ مردم سپرده‌گذار از طولانی شدن روند مسدود شدن سپرده‌های خود با توجه به ایام پایانی سال معترض و خشمگین و نسبت به عملکرد بانک مرکزی در مدیریت این بحران نگران هستند. مردم می‌گویند چرا بانک مرکزی با درج نام کاسپین در سایت خود و بدون ذکر هیچ‌گونه شفاف‌سازی باعث این مشکلات متعدد مالی و روحی برایشان شده است و روند بازپس دادن سرمایه‌ها و سپرده‌های خود را موکول به طی شدن مراحل قضایی و پرداخت‌های مرحله‌ای می‌نماید در حالی که بانک مرکزی می‌بایستی موضوعات مهم ادغام و کسری‌ها را بسیار پیش‌تر و قبل از صدور مجوز کاسپین نهایی و یا حداقل در زمان صدور مجوز آن بر روی سایت رسمی بانک مرکزی اطلاع‌رسانی می‌نمود نه پس از صدور مجوز بانک مرکزی که این به نوبه خود باعث گمراهی بسیاری از مردم جهت سپرده‌گذاری در این موسسه شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: