کد خبر: ۹۵۰۰۷
تاریخ انتشار:۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۱
روحانی و عبدالله عبدالله دیدار کردند
روند توسعه روابط تهران-کابل شتاب می‌گیرد
رئیس‌جمهور امنیت ، ثبات سیاسی و وحدت ملی را پایه های اصلی برای روند توسعه افغانستان و رفاه مردم این کشور دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای کمک به ملت و دولت افغانستان دریغ نخواهدکرد.
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان عصر دیروز در دیدار «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان که برای ابراز تسلیت دولت و ملت افغانستان به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، در صدر هیئتی در تهران حضور یافته است، ابراز امیدواری کرد، با تقویت ثبات سیاسی و وحدت در افغانستان، بتوان پروژه های مشترک را هرچه سریعتر اجرایی کرد.
وی امنیت، ثبات سیاسی و وحدت ملی را پایه‌های اصلی برای روند توسعه افغانستان و رفاه مردم این کشور دانست و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای کمک به ملت و دولت افغانستان دریغ نخواهد کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با قدردانی از تسلیت دولت و ملت افغانستان، بیان داشت: حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از استوانه‌ها و ستون‌های ایران اسلامی بودند که در مسایل منطقه ای و بین المللی و از جمله در موضوع افغانستان، پیوسته برای تقویت صلح و ثبات آن کشور تلاش می‌کردند و امیدوارم همگان بتوانیم همان مسیر و راه را در تلاش فیمابین ادامه دهیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و خواهد ماند.
وی با اشاره به چارچوب‌های مناسبی که برای توسعه همکاری‌های دوجانبه ترسیم شده است، گفت: توسعه بندر چابهار و تقویت شبکه های ریلی و از جمله اتصال راه آهن ایران به هرات می تواند به توسعه همکاری‌های تهران – کابل شتاب بیشتری ببخشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه تروریسم را معضلی نه تنها برای افغانستان بلکه برای کل جهان برشمرد و بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.
عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ پیام تسلیت دولت و ملت کشورش به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی شناخته شده برای مردم افغانستان است و مردم ما هرگز کمک‌های ایشان به ویژه در دوران سخت را فراموش نمی‌کنند.
وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت داخلی و روند مذاکرات صلح در کشورش، اظهارداشت: ایران همواره یار دولت و مردم افغانستان بوده و دولت ما مصمم است که روابط خود را در همه عرصه ها با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و برادر توسعه دهد.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان