کد خبر: ۲۱۱۳۱
تاریخ انتشار:۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۱:۳۰
معاون وزارت کار و رفاه:
90 درصد کارگران قرارداد موقت کار دارند
معاون روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در ابتدای انقلاب قرارداد کار 90درصد کارگران دائمی بود که امروز برعکس شده و قراردادهای 90 درصد کارگران، موقت شده است.


سیدحسن هفده‌تن از بازبینی آئین‌نامه‌های سازمان تامین اجتماعی برای تامین نظرات کارگران و کارفرمایان خبر داد.
معاون روابط کار وزارت کار اظهار داشت: پیش از این کارشناسان تامین اجتماعی که با دغدغه کارگران و کارفرمایان آشنا نبودند، این آئین‌نامه را بدون در نظر گرفتن وضعیت واقعی حاکم بر فضای کارگری و کارفرمایی تدوین کرده‌اند.
هفده تن تصریح کرد: برخلاف گذشته، در تدوین آئین‌نامه جدید این سازمان از نظرات نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استفاده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: باید فضای مناسب 3 جانبه‌ای بین دولت، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در حوزه کار ایجاد کرد.
این مقام مسئول در وزارت کار رفع دغدغه‌های کارگران را گامی برای ایجاد توسعه اقتصادی و رونق تولید دانست و افزود: تشکل‌های کارگری در نهادهای تصمیم‌ساز دولت حضور ضعیفی دارند که این مسئله منجر به ضعیف ماندن این قشر شده است.
هفده تن علت حضور نداشتن تشکل‌های کارگری در نهادهای تصمیم‌ساز کشور از جمله در مجلس شورای اسلامی را ناشی از قدرت نداشتن آنها دانست و بیان داشت: این درحالی است که مجموعه‌های کارگری سهم مهمی در ارزش افزوده اقتصاد کشور و جامعه بر عهده دارند.
وی به بالا بودن امنیت شغلی کارگران در ابتدای انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: 90 درصد کارگران در آن زمان قرارداد دائمی داشتند در حالی که امروز 90 درصد کارگران قرارداد موقت کار دارند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه با تاکید بر اینکه اقتصاد کوچک رانتی بدون کارآفرینی کشور نیاز به اصلاح دارد گفت: در این نوع اقتصاد، عرضه بر تقاضای نیروی کار پیشی می‌گیرد که موجب تمایل کارفرمایان به عقد قراردادهای موقت کار می‌شود.
هفده تن تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود تا کارگران امروز به کارفرمایان فردا مبدل شوند. در حال حاضر، حدود 8هزار و 700 تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور وجود دارد.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان