کد خبر: ۲۰۲۷۵۹
تاریخ انتشار:۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵
در دیدار با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان مطرح شد
ولایتی: شرط اصلی صلح در افغانستان خروج آمریکایی‌هاست
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: دو ملت ایران و افغانستان اشتراکات فراوان تمدنی، تاریخی و فرهنگی با یکدیگر دارند و ایران در کنار دولت و ملت افغانستان ایستاده است.

علی اکبر ولایتی در دیدار با دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان افزود: دو ملت ایران و افغانستان اشتراکات فراوان تمدنی، تاریخی و فرهنگی با یکدیگر دارند و ایران در کنار دولت و ملت افغانستان ایستاده است و حمایت های لازم را به عمل خواهیم آورد و باید برای جلب حمایت‌های بین‌المللی در کنار سازمان ملل گام برداشت.
ولایتی افزود: سازمان ملل متحد همواره تلاش کرده است تا صلح در افغانستان برقرار شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به‌ عنوان همسایه مهم افغانستان همواره بر لزوم برقراری صلح در این کشور تأکید کرده و در این جهت حمایت‌های لازم را به عمل آورده است و آمادگی لازم را برای همکاری در  ایجاد صلح و ثبات در این کشور خواهد داشت.
وی افزود: ملت بزرگ افغانستان توانمند، شجاع و  دارای آگاهی لازم هستند و سرنوشت کشور را خودشان به خوبی تعیین و رقم خواهند زد. روابط نزدیکی میان ایران و افغانستان وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح، ثبات و مذاکرات طرف‌های افغانستانی حمایت نموده و خواهد کرد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ضمن ابراز امیدواری برای دستیابی به مذاکرات مطلوب، سازنده، مفید و خاتمه یافتن جنگ تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات داخلی افغانستان به‌دلیل دخالت خارجی‌هاست و امیدواریم با حضور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و همکاری کشورهای منطقه بتوان صلح را برای مردم افغانستان به ارمغان آورد و البته از شروط اساسی تحقق این مهم این است که نیروهای خارجی به‌ ویژه آمریکایی‌ها از خاک افغانستان خارج شوند.
به گزارش ایرنا، لاینز نیز در این دیدار بر رفع موانع و تلاش برای پیشبرد مذاکرات طرف های افغانستانی تاکید و خواستار ایفای نقش بسیار مهم و راهبردی جمهوری اسلامی ایران در این روند شد و افزود: ایران به‌عنوان همسایه کلیدی افغانستان جایگاه بسیار مهمی در منطقه دارد و ما به حمایت و کمک ایران در روند صلح طرف‌های افغانستانی بسیار امیدواریم.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان