کد خبر: ۱۷۳۵۴۴
تاریخ انتشار:۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
یک مسئول:
تولید فولاد کشورعلی‌رغم تحریم‌ها به 27 میلیون تن رسید
رئیس‌انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: صنعت فولاد در ماه بالغ بر یک میلیون تن صادرات به کشور‌های همجوار دارد که این رقم در سال به ۱۲ میلیون تن می‌رسد.

بهرام سبحانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: صادرات فولاد در ۶ ماهه اول امسال حدود ۶ میلیون تن بوده است و علیرغم تحریم‌ها و مشکلات، این رقم رشد قابل توجهی را نسبت به سال گذشته داشته است.
او بیان کرد: امیدواریم در ۶ ماه دوم سال نیز تولید فولاد همچون ماه‌های ابتدایی سال افزایش داشته باشد. صنعت فولاد در ماه بالغ بر یک میلیون تن صادرات به کشور‌های دیگر دارد که این رقم در سال به ۱۲ میلیون تن می‌رسد، این رقم نسبت به سال گذشته خیلی قابل توجه است چرا که در سال گذشته حدود ۷ میلیون تن صادرات داشتیم.
رئیس‌انجمن تولیدکنندگان فولاد ادامه داد: تولید فولاد امسال با روند افزایشی به حدود ۲۷ میلیون تن رسیده است. این میزان تولید ابتدای نیاز داخل را تامین و سپس به میزان ۱۲ میلیون تن نیز صادر می‌شود.
سبحانی با اشاره به اینکه بومی ‌سازی در صنعت فولاد اهمیت بالایی دارد، گفت: در بومی ‌سازی کار‌های بسیاری توسط واحد‌های مختلف صورت گرفته به طور مثال در ساخت ماشین آلات، تجهیزات، قطعات یدکی و قطعات مصرفی جهش خوبی در یک سال گذشته رخ داده است.
رئیس‌انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز باعث شد در زمینه تولید و صادرات فولاد تقویت شویم و این صنعت بیشتربه دست تولید کنندگان داخلی بچرخد؛ کار‌های خوبی از جمله رونمایی از سامانه جامع بومی ‌سازی انجام شد. در سامانه جامع بومی ‌سازی تامین کنندگان ماشین آلات و تجهیزات خود را معرفی و واحد‌های فولادی می‌توانند نیاز خود را در آنجا رفع کنند.
او گفت: هر یک میلیون تن صادرات فولاد، حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز آوری به همراه دارد که این رقم در سال حدود ۴ میلیارد دلار خواهد شد.
بی برنامگی دولت برای قیمت فولاد
از سوی دیگر، رئیس‌اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه در حال حاضر هر تن فولاد ایران در بازارهای صادراتی ۳۶۰ دلار اما هر تن فولاد ترکیه ۳۹۰ دلار به فروش می‌رسد، گفت: این ارزان فروشی آسیب‌های جدی را به صنعت فولاد کشور وارد می‌کند. علاوه‌بر این متأسفانه در بازار داخلی هم هیچ برنامه روشن و خاصی برای توسعه و رفع مشکلات صنعت فولاد اعلام نشده که همین امر تولیدکنندگان و فروشندگان آهن و فولاد را با مشکلات جدی روبه رو ساخته است.
حمیدرضا رستگار در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: از دولت می‌خواهیم یک برنامه روشن برای صنعت فولاد به کار گیرد تا قیمت‌ها در این بخش متعادل شود.
وی در عین حال با بیان اینکه هم‌اکنون قیمت آهن 250 تا 300 تومان افزایش یافته است مدعی شد این موضوع ربطی به بازار نداشته و به معنای گران شدن آهن نیست بلکه نوسانات قیمتی در بخش فولاد عامل این امر شده است!
ارسال با پیامک ارسال به دوستان