کد خبر: ۱۷۳۵۰۴
تاریخ انتشار:۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
گزارشی از جزئیات گام چهارم برجامی
سانتریفیوژهای جدید روشن می‌شوند
به‌رغم آنکه مسئولان هنوز به‌صورت رسمی جزئیاتی را درخصوص گام چهارم برجامی ‌اعلام نکردند ولی با کنار هم گذاشتن اظهارات آنها می‌توان احتمالاتی را درخصوص مفاد گام چهارم مطرح کرد.

نزدیک یک هفته به پایان مهلت ۶۰ روزه اروپایی‌ها زمان باقی مانده و مسئولان دولتی بارها بر آماده شدن ایران برای برداشتن گام چهارم سخن گفته‌اند تا اینکه در نهایت محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه دولت و در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره برداشتن گام چهارم در کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت: گام چهارم کمیته‌ای در حال بررسی موضوع است و قرار ما بر این است که اگر تا زمان دو ماهه مقرر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای گام سوم در مذاکرات رفت و آمدها آنچه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است، محقق نشود، قطعاً گام چهارم را در زمان مقرر برخواهیم برداشت.
علاوه‌بر این، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ‌نیز در حاشیه مراسم ختم معاون نیروگاهی این سازمان به خبرنگاران گفت: گام چهارم توسط شخص رئیس‌جمهور در زمان آن اعلام می‌شود.
اما به‌رغم آنکه مسئولان دولتی هنوز جزئیاتی را به‌صورت رسمی درخصوص گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام اعلام نکردند ولی با بررسی سه گام برداشته شده ایران و کنار هم گذاشتن اظهارات مسئولان می‌توان احتمالاتی را درخصوص گام چهارم مطرح کرد.
افزایش غنی‌سازی
 تا راه‌اندازی قسمت ثانویه
راکتور آب سنگین اراک
به گزارش مهر، اولین اظهارنظری که از آن می‌توان در راستای مفاد گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام عنوان کرد، سخنان علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه حضور در کمیسیون آموزشی مجلس شورای اسلامی است. وی در این نشست خبر رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژ IR6 طی روزهای آینده را اعلام کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین افزود: طی یک ماه آینده یعنی تا زمان پایان گام سوم کاهش تعهدات برجامی، نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت پنج هزار و ۶۰۰ سو اضافه می‌شود که در نتیجه ۴۵ درصد به ظرفیت غنی‌سازی کشور اضافه می‌شود.
صالحی تصریح کرد: ایران قبل از برجام دو هزار و ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده داشت که در حال حاضر این میزان یک هزار و ۷۰۰ یا ۸۰۰ کیلو است. در نتیجه در حال رسیدن به ظرفیت قبل از برجام هستیم.
این خبر از آن جهت مهم بود که طبق توافق هسته‌ای ایران باید در هشتمین سال اجرای برجام دست به چنین اقدامی ‌می‌زد و حالا به‌نظر می‌رسد مسئولان کشور با چنین کاری که هم درصد غنی‌سازی و هم ظرفیت آن را بالا می‌برد، می‌خواهند به اروپاییان هشداری جدی بدهند.
بر همین اساس برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به این موضوع که نزدیک به دو ماه از این اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گذرد و تاکنون این اقدامات عملیاتی نشده است، قرار است ایران رونمایی از این زنجیره را تحت عنوان گام چهارم اعلام کند.
علاوه‌بر این، بحث راکتور اراک دیگر بخش صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی بود که صالحی خاطرنشان کرد: قسمت ثانویه راکتور آب سنگین اراک که بخش عمده این پروژه است، به زودی راه‌اندازی می‌شود. همچنین ماشین ناقص جابه‌جایی سوخت آن نیز تکمیل خواهد شد.
رونمایی از سانتریفیوژهای
 IR7 و IR8 و IR9
علاوه‌بر سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی، حسن روحانی رئیس‌جمهور دیگر کسی بود که  از صحبت‌های وی می‌توان برخی از مفاد گام چهارم کاهش تعهدات را پیش‌بینی کرد. حسن روحانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در ۲۲ مهرماه اعلام کرد: به‌زودی سانتریفیوژهای IR7 و IR8 و IR9 رونمایی و راه‌اندازی می‌شوند. کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه در گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام، سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای مانند IR2M، IR4، IR5 و IR6 هم به‌صورت تحقیقاتی فعال شدند و هم اورانیوم به آنها وارد و غنی‌سازی انجام می‌گیرد، اظهارات رئیس‌جمهور نشان‌دهنده بخشی از مفاد گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام است.
بنابراین با بررسی اظهارات مسئولان در زمینه گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام می‌توان به این نتیجه رسید که ایران اقداماتی چون رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی IR۶، افزایش ظرفیت غنی‌سازی، راه‌اندازی قسمت ثانویه راکتور اراک و همچنین ماشین سوخت‌گذار آن و رونمایی از سانتریفیوژهای نسل جدید 7 IR و IR8 و IR9 را در دستور کار دارد.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان