کد خبر: ۱۷۲۳۲۲
تاریخ انتشار:۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸
ظریف: راه‌حل نگرانی‌های ترکیه حمله به سوریه نیست
وزیر خارجه ایران معتقد است راهکار رفع نگرانی‌های ترکیه،‌ حمله به سوریه نیست؛ او می‌گوید امروز به گفت‌وگوهای درون سوریه، بازنویسی قانون اساسی و انتخابات نیاز است.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ‌ایران در مصاحبه با شبکه «تی.آر.تی» ترکیه گفت از نظر تهران راه‌حل برطرف کردن نگرانی‌های امنیتی مرزی آنکارا، حمله به سوریه نیست.
ظریف در این مصاحبه درباره راهکار پایان دادن به بحران سوریه توضیح داد: «امروز چیزی که بدان نیاز داریم، گفت‌وگوهای درون‌سوری، قانون اساسی بازنویسی‌شده و انتخابات بعدی که امیدواریم در 2021 برگزار شود. زمانی که با وزیر خارجه ترکیه صحبت کردم، پیش از انتخابات قبلی بود، اکنون برای انتخابات بعدی آماده شویم. به نظرم تشکیل کمیته بازنویسی قانون اساسی سوریه بسیار مهم و گام اول است که باید متعاقب آن اقدامات جدی از جمله تنش کمتر، انجام شود».
وی با بیان اینکه ایران خواسته ترکیه برای امنیت در مرزهای جنوبی‌اش را می‌پذیرد، اظهار داشت: «اما اعتقاد نداریم که این امنیت را می‌توان از طریق تهاجم و یورش به سوریه کسب کرد. ما گزینه‌های بهتری داریم. ما گزینه‌های بهتری به دوستان ترکیه‌ای خود پیشنهاد کردیم... مانند توافق آدانا. هم‌اکنون توافق آدانا بین ترکیه و سوریه وجود دارد. ما می‌توانیم کمک کنیم کُردهای سوری و دولت سوریه و ترکیه به یک تفاهم برسند مبنی بر اینکه نیروهای مسلح سوریه به همراه ترکیه از مرزها محافظت کنند. این روش بهتری برای کسب امنیت است.»
به گزارش فارس، مجری تی.آر.تی. از وزیر خارجه ایران پرسید «ایران به دنبال چه چیزی در سوریه است» و ظریف نیز پاسخ داد: «شش سال پیش که وزیر خارجه شدم، با آقای احمد داوود اوغلو وزیر خارجه پیشین ترکیه در کنار رودخانه شرقی قدم زدم و به او یک طرح صلح چهاربندی پیشنهاد کردم؛ آتش‌بس فوری، گفت‌وگوهای درون-سوری، دولت فراگیر - که آن زمان خواستارش بودیم، و انتخابات.»
ظریف با بیان اینکه ایران نظر ترکیه را درباره اینکه گروهک کُرد یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) شاخه‌ای گروهک تروریستی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) است درک می‌کند، تصریح کرد: «اما ی.پ.گ نماینده تمام کُردهای سوریه نیست. کُردها و دولت سوریه می‌توانند با ترکیه به تفاهم برسند تا امنیت مرزها تامین شود. باور ندارم که از طریق تهاجم به یک کشور دیگر، دوستان ترکیه‌ای ما بتوانند برای خودشان امنیت به ارمغان بیاورند و همچنین باور ندارم که افزایش خشونت بتواند راهکار سیاسی که ایران، ترکیه و روسیه در تلاش برای حصول آن در سوریه بودند، به دنبال داشته باشد.»
نفت از مردم یمن مهم‌تر است؟!
وی در بخش دیگری از مصاحبه در جواب مجری شبکه ترکیه‌ای که عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی را «یازده سپتامبر سعودی‌ها» توصیف کرد، گفت: «قبل از هر چیز باید بگویم که یازده سپتامبر هم کار خود آنها بود زیرا پانزده نفر از نوزده رباینده هواپیما شهروندان سعودی بودند. اما در حقیقت، مردم [جهان] فراموش کرده‌اند که برای چهار سال و نیم، مردم یمن زیر بمباران مدام بودند، کودکان کشته شدند، معلول شدند، زنان و سالخوردگان... بیشتر تلفات در یمن غیرنظامی‌بودند، صدها هزار کشته، بیش از 2.3 میلیون نفر از وبا رنج می‌برند، چیزی حدود بیست میلیون نفر - که بخش بزرگی از جمعیت یمن است - دچار سوءتغذیه شدند.»
وی دلیل تلاش ریاض و کشورهای غربی برای مقصر دانستن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی را اینگونه بیان کرد: «می‌خواهند این حقیقت را که خودشان مشغول سلاخی مردم یمن و انجام جنایت‌های جنگی علیه آنها بودند، فراموش کنند. از آنجایی که آنها می‌خواهند از این حقایق چشم‌پوشی کنند و [عملیات را] به طرف‌های غیرمرتبط منتسب کنند، ایران را به این کار متهم می‌کنند».
ظریف همچنین نظر خود درباره «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را بدین شکل بیان کرد: «به نظرم ترامپ نمی‌خواهد وارد جنگ شود، او نمی‌خواهد تنش‌ها را افزایش دهد اما او گمان می‌کند که می‌تواند با فشار آوردن به اهداف خود برسد. این روش شاید در بنگاه‌گری جواب دهد اما در تعامل با کشوری که سابقه تمدن هفت هزار ساله دارد جواب نمی‌دهد.»
پیش از این نیز محمد جواد ظریف در گفت‌وگوی تلفنی با چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز ضمن مخالفت با اقدام نظامی‌و تاکید بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و لزوم ‌مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در سوریه، توافق آدانا را بهترین راه‌حل برای سوریه و ترکیه و رفع نگرانی‌های آنها دانست.
از  سوی دیگر محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه از خروج نیروهای‌آمریکایی از سوریه استقبال می‌کنیم، گفت:‌ نیروهای خارجی از جمله آمریکا که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند و باعث ناامنی در منطقه شده‌اند، باید سوریه را ترک کنند. ما نگرانی‌های ترکیه را در مرز سوریه درک می‌کنیم و با آنها در این باره صحبت کرده‌ایم، اما اینکه با لشکرکشی بخواهند امنیت را برقرار کنند، بر اساس شناختی که از منطقه و مسائل آن داریم، این اقدام به ضرر منطقه است و امنیت ایجاد نمی‌کند.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان