کد خبر: ۱۷۲۳۰۲
تاریخ انتشار:۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
رئیس‌کل بانک مرکزی:
ذخایر اسکناس ارزی ایران افزایش یافته است
رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد، در یکسال گذشته خوشبختانه ذخایر اسکناس ارزی‌مان نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالناصرهمتی با اشاره به اینکه مشکلات فعلی کشورمان قابل حل است عنوان کرد:
در یکسال گذشته خوشبختانه ذخایر اسکناس ارزی‌مان نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته است و امسال بخش مهمی از ارز مورد نیاز کشور برای واردات از طریق صادرات غیرنفتی تامین شد.
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم میان صادرات و واردات تعادل ایجاد کنیم، درخصوص نقش فعالان اقتصادی در حل مشکلات کشور گفت:
درخواست من این است که فعالان اقتصادی، شرایط کشور را درک کنند زیرا کشورمان در شرایط ویژه‌ای است و هیچ کس جز مردم ایران به منافع ملی ما فکر نمی‌کند و ما باید برای همه موارد پیش‌بینی داشته باشیم.
مشکلی در واردات غذا و دارو نداریم
رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه درخصوص تحریم جدید بانک مرکزی و الصاق برچسب SDGT به بانک مرکزی اظهار کرد: در تحریم جدید از این نظر که برچسب SDGT لحاظ شده، مباحث آقای ظریف درست بوده و دشمنان تلاش کردند که محدودیت ایجاد کنند.
همتی درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه تمهیداتی از سوی بانک مرکزی برای مقابله با این اقدام در دستور کار قرار گرفته است، تأکید کرد،‌ واردات دارو و غذا از مسیر بانک مرکزی انجام نمی‌شود و با تمهیدات صورت‌گرفته مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد.
بر اساس این گزارش، رئیس‌کل بانک مرکزی در همایش اقتصاد جهانی و تحریم‌ها با اشاره به واکنش مقامات آمریکایی به اقدامات بانک مرکزی در سال 97 برای کنترل التهابات ارزی گفته بود: حتی خود ترامپ هم به این نتیجه رسیده است که ساقط کردن جمهوری اسلامی شدنی نیست در همین راستا افرادی مثل جان بولتون کنار رفتند و در حال حاضر ترامپ به‌دنبال راهکارهایی برای بازگشت به شرایط قبل است.
همتی با یادآوری اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در آن برهه بحث خروج سرمایه بود بیان کرد: وقتی بانک مرکزی بر ریال کنترل نداشته باشد برای جلوگیری از خروج سرمایه هم نمی‌تواند
اثرگذار باشد.
وی افزود: در آن مقطع تیمی از بانک مرکزی را برای بررسی موضوع صادرات صوری به کشور همسایه فرستادیم و مشخص شد ارزی که باید از محل صادرات کالا به کشور وارد شود در استانبول و دوبی در حال مبادله شدن است.
رئیس‌شورای پول و اعتبار با اشاره به رقم سنگین چکهای تضمینی صادرشده و وصول‌نشده خاطرنشان کرد: در اوج التهابات ارزی با بررسی‌ای که صورت گرفت مشخص شد 35 هزار میلیارد تومان چک تضمینی وصول‌نشده در کشور وجود دارد و این ارقام در هر نقطه‌ای از اقتصاد می‌تواند یک ویرانی ایجاد کند.
همتی ادامه داد، بر اساس یک بررسی برخی از این چکهای تضمینی وصول‌نشده تا روزی ده بار معامله می‌شد که با تدبیر صورت‌گرفته در نهایت معضل این چکها کنترل شدند.
وی با تأکید مجدد بر اینکه صادرات ریالی یکی از روش‌های مهم خروج سرمایه بود اضافه کرد: یک عده واسطه با کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف در کشورهای همسایه صادرات ریالی انجام می‌دادند و متأسفانه ارز حاصل از صادرات به صرافی‌های دوبی می‌رفت.
رئیس‌کل بانک مرکزی با رد نظر کارشناسانی که با اشاره به سرکوب تقاضا در ماه‌های اخیر شرایط ارزی کشور را تحلیل کرده‌اند یادآور شد: در شش‌ماهه اول امسال 19 میلیارد تومان تأمین ارز برای کالاهای اساسی و واسطه‌ای صورت گرفته است و به هیچ عنوان تقاضا سرکوب نشده است.
همتی راجع به اقدامات مافیای خودرو برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده گفت: مافیای خودرو هر روز فشار می‌آورند و به‌دنبال اجازه من برای ترخیص خودروها هستند و بعضاً تجمع هم برگزار می‌کنند‌.‌
ارسال با پیامک ارسال به دوستان