کد خبر: ۱۶۲۵۳۳
تاریخ انتشار:۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
خطیب جمعه تهران:
تحقیر متکبر سیره پیامبر(ص) است /حق ترامپ همین بود
امام جمعه موقت تهران گفت: حضرت آقا به نخست‌وزیر ژاپن که گفت من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به شما برسانم، فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم بدهم و نخواهم داد. این سبک دستور پیامبر(ص) است. متکبرین را باید تحقیر کرد. حق ترامپ همین بود. پیامبر(ص) فرمودند که «وقتی متکبران را دیدید، در برابرشان تکبر ورزید و باید تحقیرشان کرد» این رفتار آقا عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا بود.
آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های‌ نماز جمعه تهران با‌ اشاره به آیه 6 سوره حجرات، اظهار داشت: در گذشته و امروز، رسانه جزو زندگی و در متن زندگی بوده است. امروز با گسترش رسانه‌ها به‌ویژه فضای مجازی، رسانه‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. سؤال این است که در این عرصه چگونه زندگی کنیم. آیه 6 سوره حجرات به این سؤال پاسخ داده است.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: صاحبان رسانه‌های مکتوب، شنیداری، دیداری، فضای مجازی، شبکه‌های ماهواره‌ای و... خدا را در نظر داشته باشند. در عرصه اخبار، هرچه به دستشان رسید فکر نکنند که ثبت کردنی و گستردنی است. فردای قیامت باید جواب داد. اینکه کسی بگوید فلان روزنامه نوشته یا فلان سایت، دلیل نیست، بلکه باید اثبات شود.
به گزارش تسنیم، وی بیان داشت: مومنین باید تقوا داشته باشند و تقوای خود را باید در گفتار نشان بدهند. گفتار باید مستند باشد. آنجایی که پای آبروی افراد درگیر است، باید قول سدید باشد. صاحبان رسانه‌ها باید در مورد آنچه در رسانه‌ها می‌آورند، دقت کنند. کاربران نیز بی‌تحقیق، هیچ حرفی را نپذیرند. در قرآن کریم آمده است که اگر فاسقی برای شما خبری آورد، تحقیق کنید. کسی که فاسق است، دقت ندارد که راست بنویسد و هرچه به نفع جناحش باشد، می‌نویسد. رسانه‌های از خدا بی‌خبر بیگانه، اسلام که هیچ، دین هم برای آنها مطرح نیست. در چنین فضایی باید
دقت کرد.
آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: 2 نوع دروغگو وجود دارد. یک دروغگوی واقعی که خبر را جعل می‌کند. دوم آنکه در واقع دروغگو نیست، اما دروغ می‌گوید و هر آنچه به دستش می‌رسد، نقل می‌کند. بنا بر فرموده امام علی(ع) آن فرد هم دروغگو است. آن فرد باید راست و دروغ را جدا کند و بعد بیان کند. هر چیزی که روزنامه‌ها و سایت‌ها گفتند، درست نیست. بنابراین باید مراقب باشیم تا در لیست دروغگویان قرار نگیریم.
امام جمعه موقت تهران در ادامه با ‌اشاره به سفرهای دیپلماتیک وزیر خارجه آلمان و نخست‌وزیر ژاپن به ایران، اظهار داشت: دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب اوج این رفت و آمدها و دیدارها بود. اظهارات رهبری در این دیدار، اظهارات یک رهبر خرد ورز، ظریف، زیرک و هوشیار بود. به چنین رهبری می‌بالیم. در حاشیه این دیدار چند نکته گفتنی است. نکته نخست رسم و ادب مهمان‌نوازی است. در روایتی از پیامبر(ص) آمده است که «کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد، میهمان را گرامی بدارد.» رهبری این را به خوبی بجا آوردند. ایشان فرمودند که ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم اگرچه گلایه‌هایی هم داریم. نکته دوم اینکه آبه گفت من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به شما برسانم.
وی افزود: حضرت آقا فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم بدهم و نخواهم داد. این سبک دستور پیامبر(ص) است. متکبرین را باید تحقیر کرد. حق ترامپ همین بود. پیامبر(ص) فرمودند که «وقتی متکبران را دیدید، در برابرشان تکبر ورزید و باید تحقیرشان کرد» این رفتار آقا عبارت الاخرای مرگ بر آمریکا بود.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد: آبه به نقل از ترامپ گفت که آمریکا قصد تغییر رژیم ایران را ندارد. رهبری فرمودند که در این چهل سال همه رؤسای جمهور آمریکا همین قصد را داشتند اما نتوانستند، ترامپ هم نمی‌تواند. آمریکایی‌ها بدانند که هر که با حق درافتاد، ورافتاد. ترامپ را یارای مقابله با نظام دینی و حق نیست. او در مورد مذاکره مجدد هسته‌ای پیام آورد که رهبری فرمودند 6 سال مذاکره کردیم که توافق هم شد اما نقض شد. رهبری فرمودند که دوباره مذاکره نمی‌کنیم. این مبنای دینی دارد که مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. آبه همچنین در مورد صداقت ترامپ گفت که رهبری پاسخ دادند.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: یکی از روزنامه‌های آمریکایی نوشته از ابتدای روی کار آمدن ترامپ 10 هزار و 762 دروغ گفته است؛ یعنی روزی 12 دروغ. باند حاکم بر آمریکا صداقت سرشان نمی‌شود. بعد از این موضع رهبری، ترامپ گفته که نه آمریکا و نه ایران آمادگی توافق ندارند. ترامپ به دنبال رای در انتخابات ریاست جمهوری است. رای ترامپ به این گره خورده که ایران را به پای میز مذاکره مجدد بکشاند و این آرزو را به گور خواهد برد.
وی گفت: هرجا که در دنیا نام آد‌م‌کشی است، نام سعودی‌هاست. هرجا که نام غارتگری است، آنجا ردپای سعودی‌هاست. عربستان بیش از 50 هزار نفر را در یمن کشت. یونیسف گزارش داده که در هر دو ساعت یک مادر و شش نوزاد در یمن جان می‌بازند. شما ننگ جهان اسلامید و نه خادم‌الحرمین که خائن الحرمین هستید. در سودان شورای نظامی حاکم با حمایت عربستان و امارات آدم می‌کشد و در رود نیل می‌ریزد. اخیرا یک کودک 13 ساله را زندانی کردند و حکم اعدام با شمشیر برای او صادر کردند. حق است که مردم به شما بگویند «مرگ بر آل‌سعود».
آیت‌الله خاتمی همچنین گفت: حجاب و عفاف موعظه و نصیحت نیست، بلکه قانون است. احسنت بر فرمانده ناجا که گفتند با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد. مسئله حجاب تامین‌کننده امنیت اخلاقی و روانی جامعه است و به نفع هنجارشکنان هم است. بدحجابی‌ها، بی‌حجابی‌ها و شل‌حجابی‌ها عادی نیست و قطعا برنامه‌ریزی از سوی دشمن است. نمی‌گویم هر بدحجاب و بی‌حجابی عامل دشمن است، بلکه گاهی نمی‌دانند، توجه ندارند و در میدان دشمن بازی می‌کنند. برخورد باید قانونی باشد. برخورد غیرقانونی در جامعه اسلامی، منکر است، اما امر به معروف و نهی از منکر و حمایت از آمران و ناهیان هم باید از سوی مردم باشد، مانند حمایتی که از راننده اسنپ شد.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: مسئولان هم باید حمایت کنند. همانگونه که رئیس قوه قضائیه گفتند. در یکی دو مورد که هنجارشکنی شده، دستگاه قضایی خوب وارد شده مانند ماجرای مازندران که هنجارشکنی صورت گرفت. امیدواریم دستگاه قضایی برخورد کنند و الحمدلله اراده جدی است.
وی در پایان از قوه قضائیه تشکر کرد و ابراز داشت: ابتدا بابت برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و نشان اراده جدی نظام برای مقابله با مفسدان متشکریم. دوم بابت برخورد قاطع با هنجارشکنان متشکریم، مثل اینکه برخی هنجارشکنی‌شان حد و مرزی ندارند. برای آنان باید تیغ برای قانون به سراغشان برود. سوم بابت قانون رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان متشکریم. این قانون تصویب شده بود که آیین‌نامه اجرایی آن ابلاغ شد. از جمله راه‌های مقابله با مفاسد، نظارت مردم است. اموال و اقدامات مسئولان باید در یک ویترین شیشه‌ای باشد تا اگر دست از پا خطا کردند، قبل از اینکه قانون به سراغشان بیاید، وجدان‌های عمومی یقه‌شان را بگیرد.
علی اسکندری، عضو شورای مرکزی اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی طی سخنانی، پیش‌ از خطبه‌های نماز جمعه تهران با‌ اشاره به اینکه به یک سازمان مردمی مبارزه با فساد نیاز داریم که هم بازوی پژوهشی دارد و هم حقوقی و مالی و رسانه‌ای، تنها راه مبارزه با فساد را احیای جدی امر به معروف و نهی از منکر اجتماعی است.
امضای طومار
جمعی از دانشجویان و مردم بعد از نماز جمعه تهران با امضای طوماری ضمن محکومیت بدعهدی و خباثت کشورهای طرف برجام، تلاش برای هرگونه مذاکره را نفی کردند.
به گزارش فارس، در متن طومار که توسط اتحادیه دفتر تحکیم وحدت آماده شده و به امضای مردم و دانشجویان رسید، آمده است: ایالات متحده‌ آمریکا در حالی برای از سرگیری مذاکرات نماینده‌ خود یعنی نخست‌وزیر ژاپن را به ایران فرستاده؛ که بیشتر از هر زمان دیگری چهره‌ استکباری و رویکرد قلدرمآبانه‌اش بر ملت‌های جهان آشکار شده است. اکنون با تجربه‌ پرهزینه‌ای به نام برجام نتیجه‌ تلخ اعتماد به آمریکا و مذاکره با او در حافظه جمعی ملت ایران ثبت شد. اما‌اشتباه بزرگ آنجاست که غرب و رویکرد استعماری را فقط در آمریکا و فقط در سیاست امثال جمهوری‌ خواهانی همچون ترامپ خلاصه کنیم؛ حال آنکه رویکرد استعماری نسبت به ملت‌ها نه تنها شامل دیدگاه‌های مختلف سیاستمداران آمریکا از اوباما و کلینتون گرفته تا بوش و ترامپ می‌شود؛ که کشورهای اروپایی را هم در بر می‌گیرد.
گفتنی است دانشجویان همچنین با در دست داشتن تصاویر و دسته نوشته‌هایی بر عدم هرگونه مذاکره جدید تاکید کردند.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان