کد خبر: ۱۵۴۰۹۰
تاریخ انتشار:۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۷
رئیس ‌قوه قضائیه خبر داد
عفو گسترده 50 هزار نفر از محکومان در چهل سالگی انقلاب اسلامی
رئیس ‌قوه قضائیه با ‌اشاره به تقاضای خود از محضر رهبر معظم انقلاب و موافقت اولیه ایشان، از بهره‌مندی قریب به ۵۰ هزار نفر از عفو گسترده محکومان در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب خبر داد.
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک دهه مبارکه فجر گفت: مردم در طول ۴۰ سال گذشته با وجود همه مصائب و تنگناهایی که از سوی دشمنان تحمیل شده است، در برابر آنان که به ثروت، موقعیت و سرمایه‌های انسانی این کشور چشم طمع دوخته‌اند، ایستادگی کرده‌اند و افتخار انقلاب اسلامی این است که از ملتی عقب نگه داشته شده، انسانهایی آبدیده، قدرتمند و آگاه پرورش داده است.
برخی کاستی‌ها نباید موجب
نادیده گرفتن پیشرفت‌ها شود
آملی لاریجانی با اذعان به اینکه همچنان تا آرمان‌های انقلاب فاصله داریم، یادآور شد: وجود برخی کاستی‌ها و فاصله‌ها از اهداف انقلاب نباید باعث شود که پیشرفت‌ها و جهات اقتدار کشور نادیده گرفته شود.
وی اظهارداشت: انقلاب اسلامی خدمات و حسنات بسیاری داشته و دارد که نادیده انگاشتن آن جفای بزرگی است. دشمن به ویژه آمریکا و اذناب آن، مدام کاستی‌ها را تبلیغ و برجسته می‌کنند، خصوصا در سال‌های اخیر با انواع ابزارهای تبلیغاتی و جنگ روانی در صدد به آشوب کشیدن کشور بوده‌اند اما در بحبوحه همه این فشارها و دشمنی‌ها می‌بینید که جمهوری اسلامی و فرزندان شایسته آن چگونه در عرصه‌های گوناگون علمی، فناوری، فرهنگی، دفاعی و سایر زمینه‌ها
درخشیده‌اند.
رئیس‌ قوه قضائیه با ‌اشاره به رشد تولیدات علمی کشور بر مبنای استانداردهای جهانی و همچنین ذکر مصادیقی از پیشرفت در عرصه‌های مربوط به پزشکی، سلول‌های بنیادین، نانوتکنولوژی، هوافضا، موشکی و... حسب گزارش‌های موجود، گفت: آمریکا و اذناب آن در مقابله با این حجم از نبوغ و ابتکار فرزندان ایران، مدام در حال تزریق یاس و ناامیدی هستند و متاسفانه عده‌ای هم در داخل، همان مسیر دشمن را طی می‌کنند.
آملی لاریجانی افزود: ما منکر برخی بی‌عدالتی‌ها و کاستی‌ها نیستیم اما در کنار این کاستی‌ها، باید خدماتی را هم که ارائه شده ببینیم. متاسفانه عده‌ای در داخل نیز خواسته یا ناخواسته، همسو با اهداف دشمنان اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند و این بزرگترین جفا به ملت بزرگ ایران است.
به بهای آبراهه کوچکی مثل «اینستکس» تن به هر خواسته‌ای نخواهیم داد
وی با‌‌ اشاره به ایجاد ساز و کار مالی «اینستکس» از سوی اروپا تصریح کرد: اروپایی‌ها بعد از ۹ ماه تعلل و مذاکره، یک ساز و کار با ظرفیت محدود، آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تامین غذا و دارو ایجاد کرده‌اند. کشورهایی که در مقابل رذالت آمریکا در خروج از برجام، مدعی پایبندی به این توافق بودند، اقداماتشان محدود به «اینستکس» شده و حسب گزارش‌ها دو شرط عجیب نیز گذاشته‌اند؛ یکی اینکه ایران به FATF بپیوندد و دیگری آنکه در زمینه موشکی وارد مذاکره شود. لازم است این کشورها بدانند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت و به بهای باز شدن یک آبراهه کوچک نظیر اینستکس، تن به هر خواسته‌ای نخواهیم داد.
رئیس ‌قوه قضائیه با‌ اشاره به تعهد و وظیفه اروپا نسبت به برداشتن تحریم‌ها، اظهارداشت: مگر جمهوری اسلامی برای تامین غذا و داروی خود ناتوان است؟ اصلا مگر دارو غذا تحریم بوده است که حالا این ساز و کار مالی را به عنوان یک امتیاز القا کنند؟
آملی لاریجانی با بیان اینکه همگی باید بر همان طریق ایستادگی مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری حرکت کنیم، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در همان بحث برجام هم فرمودند که به طرف مقابل اعتماد ندارند، منتها بر اثر برخی اصرارها و برای جلوگیری از این شبهه که رهبر انقلاب مانع از پیشرفت مذاکرات هستند، اصل آن مذاکرات را با شروطی پذیرفتند. امروز هم اروپا همان مسیر آمریکا را طی می‌کند و ما هم مانند همیشه باید استقامت کنیم.
انتقاد از سیاسی کردن عفو گسترده
به مناسبت دهه فجر
وی در ادامه با اشاره به تقاضای خود از محضر رهبر معظم انقلاب برای اعطای عفو گسترده در چهل سالگی انقلاب اسلامی و موافقت اولیه ایشان با کلیات این تقاضا، گفت: متاسفانه برخی این اقدام بزرگ را هم سیاسی می‌کنند. عده‌ای گفته‌اند بهتر است این عفو شامل زندانیان سیاسی هم بشود. این در حالی است که ما محکومی با عنوان «زندانی سیاسی» نداریم. اگر کسی اقدامی علیه امنیت مرتکب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد که باید به آن رسیدگی شود. جرم سیاسی نیز در قانون تعریف شده و رسیدگی به آن هم ساز و کارهای قانونی خود را دارد اما در حال حاضر چنین محکومانی نداریم.
نقد در جمهوری اسلامی جرم نیست
رئیس‌ قوه قضائیه افزود: متاسفانه برخی از افرادی که حتی در دستگاه‌های اجرایی هم سمت دارند، گفته‌اند این عفو شامل منتقدان هم بشود، گویی القاء می‌کنند کسانی به خاطر نقد صرف، در زندانند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز کسی که نقدی داشته به خاطر انتقادش در زندان است؟ دستگاه قضایی هیچ‌گاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی به این نکته است که افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانونگذار قائل شده است. به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست.
آملی لاریجانی گفت: متاسفانه عده‌ای این عفو شیرین را که تخمین زده می‌شود شامل قریب به ۵۰ هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی‌مورد و حواشی نامربوط تلخ می‌کنند و یک اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را که مربوط به جرم و محکومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می‌دهند. اصل این پیشنهاد از سر رافت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطاست.
بر اساس این گزارش، لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستور کار دیروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت وکلیات این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان