کد خبر: ۱۵۳۹۰۴
تاریخ انتشار:۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۱
اخبار ویژه

سناتور آمریکایی: به ترامپ تفهیم کنید/او نحوه برخورد صحیح با ایران را نمی‌فهمد
سناتور دموکرات از مدیر اطلاعات ملی آمریکا، رئیس سیا و مدیر اف بی آی خواست تا با ارائه حقایق و گزارش‌های اطلاعاتی، نحوه صحیح برخورد با اوضاع ایران را به ترامپ آموزش دهند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در پی انتشار تازه‌ترین گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ادعایی نیست، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با رد این گزارش، مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا را بسیار ساده لوح و منفعل در برابر ایران توصیف کرد و گفت: شاید لازم باشد اطلاعاتی‌ها به مدرسه بازگردند.
سناتور دموکرات چاک شومر رهبر اقلیت سنای آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ، در نامه‌ای خطاب به دانیل کوتس مدیر اطلاعات ملی آمریکا از وی و نیز جینا هاسپل رئیس سیا و کریستوفر ورای مدیر اف بی آی خواست تا با ارائه حقایق و گزارش‌های خام اطلاعاتی به ترامپ نحوه صحیح برخورد با اوضاع ایران را آموزش دهند.
شومر تاکید کرد این برای آمریکا بسیار مهم و حیاتی است تا جامعه اطلاعاتی و رئیس جمهور آمریکا با صدایی واحد حرف بزنند.
شومر در این نامه می‌نویسد: اقدام دونالدترامپ رئیس جمهور در انتقاد از ادای شهادت روز گذشته شما و دیگر مقامات ارشد اطلاعاتی در کنگره ، به گونه‌ای عجیب و نامناسب بود و اعتماد عمومی را به تلاش‌های دولت آمریکا برای محافظت از امنیت ملی و صیانت از قدرت و نفوذ آمریکا در خارج تضعیف می کند. من از شما و همکارانتان در جامعه اطلاعاتی به خاطر داشتن چشمان باز و واقع‌بین درباره تهدیداتی که با آن مواجه هستیم قدردانی می‌کنم، ولی شما نمی‌توانید اجازه دهید اظهارات نسنجیده و نادرست امروز رئیس‌جمهور ادامه داشته باشد.
من فکر می‌کنم لازم است شما به همراه کریستوفر ورای مدیر اف بی آی و جینا هاسپل رئیس سیا، خواستار برگزاری یک نشست فوری با رئیس‌جمهور شوید تا به وی حقایق و اصول اولیه اطلاعاتی را در دستیابی به ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آموزش دهید و به وی یادآور شوید که چقدر مهم است تا وی بیاموزد چگونه در سخن گفتن درباره تهدیدات امنیت ملی با صدایی واحد و درست به شما و دیگر رهبران جامعه اطلاعاتی ملحق شود. ترامپ شما و دیگر همکارانتان را در موقعیتی غیر قابل دفاع قرار داده و در این فرآیند به منافع ملی کشور لطمه وارد کرده است. شما باید راهی پیدا کنید تا این موضوع به وی تفهیم شود.

آصفی: نباید به اروپایی‌ها دل بست/آنها به تعهدات خود عمل نکردند
سخنگوی وزارت خارجه در دولت اصلاحات گفت: من از ابتدا هم پیش‌بینی می‌کردم که سازوکار پیشنهادی اروپا، سازوکاری موثر و کارآمد نخواهد بود.
حمیدرضا آصفی در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان و درباره رفتار کج‌دار و مریز اروپایی‌ها گفت: من از ابتدا، از همان چند ماه پیش این پیش‌بینی را داشتم که SPV یک سازوکار موثر و کارآمد نخواهد بود، حتی اگر طراحی و عملیاتی شود. معتقدم مشخص نیست چه فاصله و چه مدت‌زمانی از روز راه‌اندازی تا فعال و اجرایی شدن آن طول خواهد کشید. علاوه‌بر این، موضوعی را که وزیر خارجه آلمان بیان کرد هم باید مدنظر بگیریم، چراکه قدری زوایای پنهان SPV را مشخص و روشن کرد.
وی همین یکی‌دو روز پیش اظهار کرد سازوکار اروپا شامل صادرات کالاهایی که مورد تحریم آمریکاست، نمی‌شود؛ یعنی اگر SPV فعال هم بشود، تنها برای صادرات دارو و غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اظهارنظر دقیقا به معنای تنزل کارآمدی SPV سطح تاثیر آن است که حتی می‌تواند تا بی‌اثر شدن کامل نیز پیش برود، لذا اگر میدان را به مثابه یک پازل درنظر بگیریم و مجموعه اقدامات و اظهارات اروپایی‌ها را در کنار هم قرار دهیم، هم اختلاف‌نظر میان اروپایی‌ها را مشاهده می‌کنیم، هم اختلاف‌نظر آنها با آمریکا و هم تفاوت اقدام آنها با انتظارات ایران.
وی می‌افزاید: اروپایی‌ها همچنان نگران مواخذه آمریکا پس از راه‌اندازی SPV هستند، چون نمی‌خواهند در این فقره هزینه‌ای بدهند، لذا با اما و اگر فرآیند را طولانی‌تر می‌کنند و معلوم هم نیست اگر روزی به مرحله اجرا برسند، به چه میزان بتوانند بر روابط اقتصادی و تجاری ایران موثر باشند.
 آصفی تصریح کرد: چون اروپایی‌ها قرار بود خیلی کارهای دیگر بکنند و نکردند. اروپا در اعلام مواضع خوب بود، ولی در اقدام عملی نمره قبولی نمی‌گیرد. اروپا اولا قرار بود نفت ما را بخرد، ثانیا قرار بود بانک‌ها و شرکت‌ها را تشویق به همکاری با ایران بکند و ثالثا سازوکاری را برای همکاری بانکی با ایران طراحی کند که هیچ‌کدام انجام نشده است. در این بین بهانه‌ها برای موسسات و بانک‌های خصوصی ممکن است قابل‌قبول باشد، ولی بانک‌های دولتی اروپا هم امروز با ایران کار نمی‌کنند، بانک‌های مرکزی که دولتی هستند آنها هم با ایران همکاری ندارند، لذا اروپا خیلی کارها را باید انجام می‌داده، ولی اقدام نکرده است.
 آصفی گفت: معتقدم این شرایط درس بزرگی است که می‌گوید «نباید به اروپا دل بست». اساسا به هیچ کشوری نباید به صورت کلی دل بست، البته به صورت خاص به اروپا نباید دل بست. باید به توانمندی‌‌های داخلی و همکاری با شرکای دیگر توجه کرد. اصطلاحا نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد چند کشور اروپایی گذاشت. به نظرم دیر یا زود این اتفاق رخ می‌داد و چه بهتر این اتفاق افتاد که تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان ما در تصمیم‌گیری سرعت عمل داشته باشند.
 
راغفر: رفتارهای ارزی دولت در یک سال اخیر تورم‌زا بوده است
یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: برخی مدیران دولتی برای جا انداختن سیاست‌های نئولیبرالی که منجر به تورم شدیدی شود، آمارسازی می‌کنند.
به گزارش ایلنا، حسین راغفر با انتقاد از کارکرد تخصیص منابع ارزی گفت: برخی از مسئولین دولتی ادعای بسیار متناقض دارند، ابتدا گفتند ارز کافی داریم و همه را تضمین می‌کنیم سپس گفتند یک دلار ارز کاغذی نداشتیم حتی افزایش قیمت ارز در یک دوره‌ خاص به دلیل نبود همین ارز بوده است در حالی که در همین دوره بر اساس گزارش‌ها 20 میلیارد دلار به بازار تزریق می‌کنند و آن نیز در قالب واردات خودرو و موبایل از کشور خارج می‌شود. حتی دادستان کشور گزارش داد که شرکتی که در طول یک ماه که تاسیس شده بود چند میلیون دلار ارز می‌گیرد که کالا وارد کند که نمی‌کند.
استاد دانشگاه الزهرا افزود: در صورت اتخاذ چنین سیاست‌هایی قطعا تورم تشدید می‌شود و تولیدکنندگان نابود می‌شوند اولین اتفاق این است که منابع ریالی مورد نیاز بنگاه‌های تولیدی که به شدت به تسهیلات بانکی وابسته هستند دو برابر می‌شود. با افزایش نرخ ارز یا عملا فعالیت‌شان را متوقف می‌کنند یا آن را کاهش می‌دهند که آثار سوء برای تولید دارد. این برنامه در واقع با هدف توسعه و تشویق واردات صورت می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که کشوری که 80 میلیارد دلار واردات با 20 میلیارد دلار درآمد ارزی دارد یک شکاف عمیق ارزی دارد بنابراین باید این شرایط غیرعادی را سیاست‌گذاران ما بپذیرند در حالی که به آن تن در نمی‌دهند چون اگر بپذیرند باید سیاست‌های متناسب با آن را نیز اتخاذ کنند از جمله آن محدود کردن واردات است و به نظر بنده بسیاری از کالاهای وارداتی را باید محدود کرد.
این کارشناس اقتصادی که سابقا حامی دولت بود، ادامه داد: کسانی که غارت و چپاول می‌کنند حتما ما را «هو» خواهند کرد یا گوش خود را می‌گیرند تا نشنوند و این گروه در دولت هم نفوذ دارند بنابراین هیچ انتظاری از دولت نداریم و بنده به صراحت اعلام می‌کنم که درخواست داریم رهبری خود دخالت کند. دولتی که در شرایط کنونی ۲۰ میلیارد دلار اختصاص می‌دهد و حاضر نیست نام کسانی که فساد کرده‌اند را اعلام کند به شدت در مقابل این سهمیه‌بندی مقاومت خواهد کرد. باید توجه داشت کسانی که این منابع ارزی ارزشمند را تخصیص دادند و از کشور خارج شدند، چه کسانی هستند؟ بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های دیگر مانند گمرک که از مریخ نیامده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز از 4200 تومان به 8 هزار تومان موجب افزایش نرخ ارز در بازار نیما و به دنبال آن در بازار آزاد خواهد شد، دوباره تحلیل خواهند کرد که چون نرخ ارز افزایش یافته و کسری داریم دوباره نرخ ارز را افزایش دهیم که این تحلیل بسیار خطرناکی است و آن را همسو با سیاست‌های نئولیبرالی می‌دانیم.
این اقتصاددان یادآور شد: بر اساس ارزیابی‌ها تقریبا 300 هزار میلیارد تومان درآمد ارزی کسب شده و در بین بخش‌های مختلف توزیع شده است، بنابراین باید پرسید نظام مالیاتی ما کجا است؟  راغفر گفت: حفظ ثبات سیاسی تنها از طریق حفظ منافع مردم امکان‌پذیر است و تا زمانی که مردم احساس کنند که نظام حاکم حافظ منافع آنها است تلاش می‌کنند پای آن بایستند.

شرق: خبرنگاران برخلاف تیم مذاکره کننده در وین نگران بدعهدی آمریکا بودند
عضو تیم مذاکره کننده امیدوار است برجام از طریق جانشین ترامپ پیگیری شود!!
روزنامه شرق گفت‌وگویی با تخت روانچی ترتیب داد که اکنون معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور است. خبرنگار شرق سؤال جالب و قابل تأملی از این عضو تیم مذاکرات می‌پرسد:  «یادم هست همکاران مطبوعاتی، شما را «عقل منفصل تیم مذاکره‌کننده» می‌نامیدند. آیا به‌ نظرتان راهکاری در برجام وجود داشت که از آنچه در وضعیت فعلی شاهدش هستیم، پیشگیری شود؟ خاطرم هست که در وین وقتی از طرح تیم مذاکره‌کننده مبنی بر صدور قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل که بقیه قطعنامه‌ها را لغو می‌کرد، رونمایی شد، نگرانی غالب این بود که دولت در آمریکا در حال تغییر است و ممکن است دولت جدید این کشور به توافقات پایبند نباشد؛ ولی شما و تیم مذاکره‌کننده با قاطعیت می‌گفتید این اتفاق رخ نخواهد داد و هیچ دولتی برخلاف تعهداتش عمل نمی‌کند. اکنون اتفاقات پیش‌آمده را چقدر مرتبط به شخصیت ترامپ می‌دانید و چطور می‌توانستید از این اتفاق پیشگیری کنید؟». جواب تخت روانچی قابل تأمل‌تر است: شاید کسی فکر نمی‌کرد در آمریکا رئیس‌جمهوری روی کار بیاید که نگاهش به واقعیت‌های روابط بین‌الملل به‌این‌صورت باشد. می‌توانید چنین بحثی را درباره کنوانسیون تغییرات آب‌و‌هوا هم داشته باشید. می‌توانیم بپرسیم آیا کسانی که در پاریس سال‌ها بحث کردند و به تفاهم رسیدند، تصور می‌کردند روزی عضو مهم این کنوانسیون از آن خارج شود یا آیا می‌توانستند از این اتفاق پیشگیری کنند؟ بنابراین درباره همه مباحث این تفکر جاری است. البته جای بحث دارد که آیا لازم بود برخی موضوعات را سفت‌وسخت‌تر بگیریم یا اینکه این کار هم تأثیری نداشت. جواب این سؤالات بله یا خیر نیست. باید موضوعات مختلف برجام را بررسی کرد. البته نمی‌دانم این کار چقدر فایده دارد.
پاسخ تخت روانچی البته مغالطه است. چرا که کشورهای عضو توافق پاریس اولاً مانند تیم مذاکره کننده ما همه امتیازات نقد را ظرف 2 ماه واگذار نکرده و 3 سال منتظر نرم شدن دل طرف مقابل نشسته‌اند. ثانیاً آنها می‌توانند هر لحظه اراده کردند از توافق پاریس خارج شوند اما وزارت خارجه دولت روحانی با وجود تهدید آمریکا به خروج از برجام در صورت بدعهدی، همچنان خود را گرفتار و اسیر برجام می‌داند.
سؤال روشن‌تر این است که چرا توافقی فاقد کمترین ضمانت و فاقد توازن و همزمانی را امضا کردید و چرا کمترین احتمالی ندادید که توسط جانشین‌ ترامپ یا حتی دولت اوباما نقض شود (چنان که در موضوع محدودیت‌های قانون ویزا، این دولت اوباما بود که این مصوبه ناقض برجام را امضا و ابلاغ کرد؛ در حالی که می‌توانست و باید، جلوی آن را بگیرد.
تخت روانچی در ادامه این مصاحبه می‌گوید: برجام تعهد آمریکاست و با تغییر دولت تغییر نمی‌کند. تعهد بین‌المللی آمریکاست. حالا یک رئیس‌جمهور آمده و این تعهد را قبول نمی‌کند ممکن است رئیس‌جمهور دیگری سال 2020 بیاید (اگر تا آن زمان برجامی در کار باشد چون معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد) چه دموکرات باشد یا جمهوری‌خواه بالاخره این تعهد برعهده آمریکاست که انجام شود. در اجرای تعهد تا انتخابات بعدی فاصله می‌افتد اما در اصل تعهد آمریکا تغییری ایجاد نمی‌شود. انتظار ما و بقیه اعضای برجام است که آمریکا به این تعهد عمل کند. وی در ادامه به نقض عهدهای اوباما اشاره می‌کند که سندی است بر تنظیم ضعیف و بی‌ضمانت برجام: «در دوره‌ای که اوباما رئیس‌جمهور بود حتی نسبت به سیاست‌های دولت او هم نسبت به برجام اعتراض داشته و داریم. و نامه‌های آقای ظریف که از ابتدای برجام نسبت به بدعهدی آمریکا در اجرای تعهداتش بود مکتوب است. نمی‌دانم الان چند نامه شده. ولی اگر زمانی قرار باشد نامه‌ها منتشر شود تاریخ‌ها مشخص است و اینطور نبوده که بعد از به قدرت رسیدن ترامپ نامه‌نگاری‌ها شروع شده باشد». معاون سیاسی دفتر روحانی با وجود بدعهدی اوباما و ترامپ می‌گوید: انتظار ما و بقیه اعضای برجام این است که آمریکا به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. اگر رئیس‌جمهور بعدی به این تعهدات عمل کند خب متفاوت با سیاست ترامپ است.
وی در ادامه با اعتراف به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا گفت: متأسفانه آمریکایی‌ها از فرصت برجام  استفاده نکردند و طوری عمل کردند که عملا راه را برای کارهای دیگر که شاید می‌شد انجام داد بستند و فرصتی بود که از دست رفت. از زمانی که برجام اجرائی شد، در ژانویه 2016 که اکنون در سومین سالگردش هستیم، اوباما تقریبا 12 ماه فرصت داشت که یک‌سری کارها را انجام دهد، ولی تعلل کرد و در برخی حوزه‌ها بد عمل کرد و این فرصت از دست رفت و ما مقصر نبودیم. ما از روز اول تاکنون صادقانه به تعهداتمان عمل کرده‌ایم، ولی شما نمی‌توانید با کسی وارد دیالوگ شوید که تعهداتش را خوب انجام نداده و در برخی زمینه‌ها شاهد نقض غرض و نقض عهد هستید و صداقتی نمی‌بینید که بگویید تجربه خوبی از گفت‌وگو با این مجموعه کسب کرده‌ام و زمینه‌ای وجود دارد که در آینده با هم کاری انجام دهیم. وقتی در چنین موضوع مهمی که سال‌ها درموردش بحث شد سابقه خوبی را از طرف مقابلتان شاهد نیستید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید بتوانید وارد مباحث دیگری شوید.

 روزنامه‌ زنجیره‌ای هم فهمید خودنمایی‌های آقای مشاور خالی‌بندی است
یک روزنامه زنجیره‌ای از مشاور رئیس‌جمهور که رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری هم هست، خواست با انتشار ادعاهای غیرواقعی، موجب سرخوردگی نشود.
روزنامه اعتماد نوشت: آقای آشنا یا هر مقام مسئولی که درباره حصر، اخبارامیدوارکننده می‌دهد، ‌احتمال قریب به یقین نیت خیر دارد اما در عمل نه تنها کمکی به رفع حصر نمی‌کند بلکه ناخواسته گره‌ای به گره‌ها می‌افزاید و حل قضیه حصر را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. قاعدتا نمی‌توان از روزنامه‌نگاران و از ناظران سیاسی انتظار داشت تا در خصوص حصر جز به حرف دبیر شورای امنیت، به حرف دیگر مسئولان اعتنا نکنند و خود را به نشنیدن بزنند.
آقای آشنا رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک است و چنین استنباط می‌شود که او از قضایای پشت پرده خبر دارد و یحتمل سیاست‌های کلی را می‌داند و حرف‌هایش مستظهر به اخبار و اظهارنظرهای دقیق و واقعی است. مسئولیت حصر با شورای عالی امنیت ملی است، سلمنا. از آنجایی که خبرهای امیدوارکننده‌ای از آن ناحیه شنیده نمی‌شود، طبیعی است که ناظران سیاسی گوش تیز کنند و اخبار پراکنده را از دیگر مصادر امر بشنوند. همچنین آقای آشنا جزو نزدیکان رئیس‌جمهور است، طبیعی است که ما روزنامه‌نگاران فکر کنیم حرفش را با رئیس‌جمهور هماهنگ می‌کند. یا لااقل به لحاظ استراتژیک در راستای منویات رئیس‌جمهور حرف می‌زند اما ظاهرا همه این محاسبات غلط از آب درآمده است.
اعتماد می‌افزاید: آیا حرف بعضی از نمایندگان مجلس یا حرف مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک را باید جزو حرف‌‌های غیرمسئولانه طبقه‌بندی کنیم. درست است که آقای آشنا توئیت‌هایی می‌کند و فردایش پاک می‌کند اما بالاخره او رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک است، نه یک فعال فضای مجازی. ایضا زیاد شدن این اخبار می‌تواند به امید واهی دامن بزند و در نهایت ناامیدی را ترویج کند.ارسال با پیامک ارسال به دوستان