کد خبر: ۱۵۱۹۵۲
تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
ایران بیشترین ذخیره نمونه خون بند ناف خاورمیانه را دارد
مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی بندناف رویان گفت: ایران با ذخیره‌سازی 110 هزار نمونه خون بندناف اکنون بیشترین ذخیره در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.


به گزارش ایرنا، مرتضی ضرابی در جمع خبرنگاران مشهد افزود: 13 هزار نمونه از این تعداد مربوط به استان خراسان رضوی است که توسط چند بیمارستان در مشهد اخذ و برای نگهداری به تهران ارسال شده است.
وی اظهار داشت: 54 درصد از خون‌های بندناف ذخیره شده در بانک خون رویان حاصل تولد نوزادان پسر و 46 درصد مربوط به نوزادان دختر است و از سوی دیگر 86 درصد از آنها به دنبال سزارین و 14 درصد در زایمان طبیعی اخذ شده‌اند.
وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی خون بندناف قابلیت ذخیره‌سازی بین 20 تا 25 سال را دارد، گفت: هزینه اولیه نگهداری خون بند ناف در بانک خصوصی شامل 32 میلیون ریال می‌باشد و خانواده‌ها باید سالانه یک میلیون و 400 هزار ریال نیز هزینه شارژ بپردازند.
ضرابی افزود: ایران هم اکنون در زمره 10 کشور برتری است که سلولهای بنیادی را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: ذخیره‌سازی خون بند ناف از سال 1384 در کشور آغاز شده و هم اکنون 400 بیمارستان در کشور در این زمینه فعال هستند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی مهم‌ترین منابع سلول‌های بنیادی را شامل خون بند ناف، مغز استخوان، خون محیطی، پالپ دندان و بافت چربی عنوان کرد و گفت: سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مختلف نظیر اوتیسم، فلج مغزی، انواع سرطان‌ها، اختلالات خونی، درمان ناباروری، سکته‌های مغزی و قلبی و بیماری دیابت کاربرد دارد.
وی گفت: تحقیقات نشان داده است که سلولهای بنیادی قابلیت درمان 70 بیماری را دارند.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان