کد خبر: ۱۵۱۹۴۸
تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳
ساخت اکسیر کنترل سرمازدگی باغ‌های میوه در اراک
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و هیئت‌مدیره شرکت فناور نانو پژوهش استان مرکزی گفت: اکسیر اختصاصی برای کنترل سرمازدگی بهاره در باغ‌های میوه نخستین بار در شرکت دانش‌بنیان فناور نانو پژوهش مرکزی ساخته شد.«حمیدرضا دری» در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: شرکت دانش‌بنیان فناور نانو پژوهش مرکزی پس از سال‌ها تحقیق و بررسی‌های میدانی موفق به ساخت این ترکیب برای کنترل سرمازدگی بهاره در باغ‌های میوه
شده است.
وی ادامه داد: سرمازدگی باغ‌های میوه در فصل بهار همواره خسارت سنگینی به محصولات وارد می‌کند و با تغییر دمای ناگهانی در این فصل ریزش گل و کاهش معنی دار در تولید رخ می‌دهد.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی یادآور شد: سرمازدگی امسال بیش از یک هزار میلیارد ریال به محصولات بهاره باغی کشور خسارت زده است. دری گفت: بر این اساس شرکت دانش‌بنیان فناور نانو پژوهش مرکزی با تولید 2 نوع محصول که به صورت چالکود و محلول پاشی انجام می‌شود توانسته به شکل قابل توجهی خسارت سرمازدگی را کنترل کند.
وی ادامه داد: ترکیبات این اکسیرها قادر است که خسارت سرمازدگی زمستانه را نیز با قدرت کنترل کند.
عضو هیئت ‌مدیره شرکت فناور نانو پژوهش مرکزی افزود: این نوع ترکیبات در قالب فناوری نو ساخته شده و قادر است سرمای زمستانه را به‌دلیل تجمیع شیره گیاهی کنترل کرده و در بهار نیز با تاثیر بر رفتار هورمون‌های داخلی گیاه مانع از ریزش گل و حتی افزایش باروری و تولید محصول می‌شود.
دری گفت: توصیه فنی در این ترکیبات استفاده از چالکود با استفاده از کامپوزیت بیوارگانیک در فصل پاییز و محلول پاشی با ترکیبات ویژه ریزمغذی قبل از گلدهی است.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان