کد خبر: ۱۴۱۸۷۱
تاریخ انتشار:۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱
نیکزاد: مسکن مهر را فرشتگان نساختند
وزیر سابق مسکن گفت: سؤالی که برای من پیش آمده این است که چطور از 200 هزار مسکنی که دولت در یک سال ارائه داده 300 هزار شغل در می‌آید، از 5 میلیون مسکنی که در دوران ما ساخته شده، 10 هزار یا 15 هزار شغل درآمده؟! مگر اینکه فرشتگان اینها را ساخته باشند و انسان‌ها کار نکرده باشند!

علی نیکزاد در هشتمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سؤال که منتقدان مسکن مهر می‌گویند که شما رد می‌شدید گفتید اینجا را مسکن مهر بسازید؟ اظهار داشت: برای افراد واجد شرایط یکی از الزامات فرم جیم است. فرم جیم سبز باید داشته باشد. فرم جیم سبز یعنی وامی نگرفته. فرم جیم قرمز یعنی گرفته و کوپنش سوخته، بنابراین مستحضر باشید در جمهوری اسلامی 19 شهر جدید داریم غیر از سهند تبریز، همه شهرهای جدید در دهه 70 مکان‌یابی و به تصویب رسیده است و هلی‌کوپتری نبوده که ما با آن برویم مکان‌یابی کنیم. شهرهای پردیس، پرند، هشتگرد، فولاد‌شهر و بهارستان همه قبل از ما بوده است.
وی با بیان اینکه مسکن نقطه بهینه‌اش این است که شما نگذارید قیمتش بالا برود، در عین حال تولید داشته باشید اگر کسی بتواند این کار را انجام بدهد باید به او جایزه بدهیم، گفت: این دولت قیمت را نگه داشت الان را نمی‌گویم. تا اینکه اخیرا فنر ول شده. قبل از این جریانات بالاخره قیمت زمین و مسکن  گران نشده بود اما این یک طرف قضیه بود، میزان تولید پایین بود. وقتی تولید نباشد، پس از مدتی همانند سال 84 عرضه و تقاضا با یکدیگر هم‌خوانی نخواهد داشت. 17.5 میلیون خانوار تنها 16 میلیون خانه، بنابراین بازار مسکن وارد رکود شد و این رکود سبب شده بود در سبد تورم،  38 درصد تورم از 360 قلم کالا، مربوط به بخش مسکن شود. وقتی که تولید نکنیم سبب می‌شود که مسکن و زمین قابل توجه گران بشود یعنی نه‌توانستیم قیمت زمین را نگه داریم و نه تولید انجام بدهیم.
وزیر سابق مسکن بیان داشت: ما 20 هزار میلیارد تومان از قسط برگشتی مسکن مهر در بانک مسکن پول داشتیم. این پول را موظف دانستیم که انتقال بدهیم به بانک مرکزی. بنده پیش آقای سیف رفتم و ایشان 10 سال استمهال دادند به بانک مسکن. اینکه می‌گویند گران شده بود قبول، اصلا سال 92 گران شده بود، ما باید به جای 25 میلیون تومان وام، وام 40 میلیون تومانی می‌دادیم و مردم به راحتی قادر به خرید مسکن بودند. در سند ‌اشتغال 1397 دولت محترم فرموده که 300 هزار شغل از 1 میلیون و 36 هزار شغل مربوط به مسکن است که از 200 هزار مسکنی که می‌خواهم بسازم و این شامل 50 هزار مسکن روستایی،‌ 100 هزار بافت فرسوده و 50 هزار در شهر می‌شود. سؤالی که برای من پیش آمده این است که چطور از 200 هزار مسکنی که دولت در یک سال ارائه داده 300 هزار شغل در می‌آید، از 5 میلیون مسکنی که در دوران ما ساخته شده، 10 هزار یا 15 هزار شغل درآمده؟! مگر اینکه فرشتگان اینها را ساخته باشند و انسان‌ها کار نکرده باشند!
نیکزاد ابراز داشت: ما الان 97 هزار مسکن در پرند داریم،‌ 98  هزار مسکن در پردیس داریم و 40 هزار مسکن نیز در هشتگرد. من که در پیاده‌رو و خیابان و یا جلسه که می‌روم،‌ مردم به من مراجعه می‌کنند و من را قسم می‌دهند که یک مسکن در پردیس به ما بدهید. به عنوان مثال یک هنرمند بسیار شریف و معروف یک هفته پیش به دفتر من آمد و من با احترام به او گفتم که امر شما چیست؟ گفتند بنده در منزلی نشستم که به من گفتند یا 80 میلیون تومان به روی رهن آن بگذارید یا 2 میلیون تومان به کرایه اضافه کنید و من نه 80 میلیون تومان را داشتم و نه 2 میلیون تومان را. لطفا سفارش کنید که در پردیس به من یک واحد منزل ارائه دهند. من گفتم بنده الان کاری از دستم بر نمی‌آید. همان بیابانی که ‌اشاره کردید، این هنرمندی که بسیار مورد احترام هست برای جمهوری اسلامی ایران، قصد گرفتن یک واحد منزل در پردیس را داشت. شما الان خبر دارید که یک واحد آپارتمان در پردیس قیمتش 270 میلیون تومان شده؟
وی در پاسخ به این مطلب که آقای وزیر [وزیر فعلی] می‌گویند که مسکن نباید دولتی شود،‌ یعنی دولت هیچ دخل و تصرفی در مسکن نداشته باشد، خاطرنشان کرد: مگر دولت در حال ساخت مسکن است؟ مگر من به عنوان یک فرد دولتی،‌ آجر روی آجر گذاشته‌ام؟ ما مکانیزم این کار را فراهم کردیم. 2 میلیون و 120 هزار واحد در روستا را وام دادیم و به مردم کمک کردیم، بنیاد مسکن خدمات فنی مهندسی ارائه کرد و طرف خودش خانه‌اش را ساخت. لشکر انبوه‌سازان وارد ماجرا شدند و اینها را تولید و به مردم ارائه کردند. اگر من یا دیگران بگوییم که دولت باید خودش خانه بسازد، خیر دولت باید تسهیلات را فراهم کند.
وزیر سابق مسکن همچنین سؤال «در حوزه مسکن مانند بحث ارز و سکه، ما سلطان مسکن هم داریم که بخواهد بازار مسکن را تحت‌الشعاع اختیارات خودش قرار بدهد؟» را اینطور پاسخ داد: اگر بانک‌ها را سلطان حساب کنیم، بله، اگر بانک‌ها را سلطان حساب نکنیم، در این صورت من نشنیده‌ام اما بالاخره یک مثال معروفی وجود دارد که ملک،کسی را زمین نزده است و تا نقدینگی زیاد می‌شود، به سمت بازار مسکن هم می‌رود اما اینکه سازمان‌یافته کسی به غیر از بانک‌ها باشد من خبر ندارم.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان