کد خبر: ۱۴۱۶۴۸
تاریخ انتشار:۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰
رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار خبر داد
گرانی 60 درصدی نوشت‌افزار در یک‌سال اخیر
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان نوشت‌افزار گفت: قیمت نوشت‌افزار نسبت به سال گذشته 60 تا 70 درصد افزایش یافته است.

هر ساله با نزدیکی به آغاز فصل تحصیل، بازار لوازم‌التحریر از جنب و جوش خاصی برخوردار می‌شود و خانواده‌ها به ویژه افرادی که دارای فرزند محصل سطح ابتدایی هستند، برای رفع نیاز نوشت‌افزار تحصیلی فرزندان خود دست به کار می‌شوند و در چند سال اخیر موضوع طراحی و تولید نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی مورد توجه قرار گرفته که به نظر می‌رسد با توجه به افزایش نرخ دلار و عدم دسترسی به مواد اولیه طراحی و تولید، این موضوع تا حدودی کمرنگ شده باشد.
 موسی فرزانیان در مورد وضعیت تامین نوشت‌افزار در سال جاری  اظهار داشت: با توجه به ثبت سفارش و وارداتی که از قبل برای تامین نیاز مردم در شهریور و مهر امسال صورت گرفته، خوشبختانه برای تامین کالاهای مورد نیاز امسال  مشکلی وجود ندارد.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بیان کرد: اما با توجه به مسائل اخیر ارزی در کشور و روند طولانی ثبت سفارش و  واردات مواد اولیه باید به فکر بود، تا بعد از سپری شدن این ایام دچار مشکل نشویم.
به گفته رئیس اتحادیه صنف فروشندگان نوشت‌افزار، با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه قیمت نوشت‌افزار نسبت به سال گذشته 60 تا 70 درصد افزایش یافته است.
فرزانیان اضافه کرد: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد، برای تامین نیازهای این بخش از جمله کاغذ باید تخصیص ارز بیشتری صورت گیرد.
وی همچنین به خبرگزاری ایسنا گفت: ۶۰ درصد نیاز بازار لوازم‌التحریر از طریق واردات و ۴۰ درصد باقی مانده آن از طریق تولید داخلی تامین می‌شد که با توجه به پروسه و فرآیند ثبت سفارش و واردات، در ماه‌های اخیر از حجم واردات به شدت کاسته شده و باید تولید داخلی جایگزین واردات شود اما تا به امروز این موضوع عملی نشده است.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان نوشت‌افزار ادامه داد: تولید داخلی وابستگی شدیدی به واردات دارد، زیرا حجم قابل توجهی از مواد اولیه به صورت وارداتی در کشور تامین می‌شود و در شرایط فعلی تخصیص ارز و فرآیند ترخیص کالا از گمرکات بسیار سخت است.
فرزانیان با اشاره به اینکه تامین مواد اولیه برای تولید داخلی فرآیند طولانی را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: در چند وقت اخیر ترخیص کالا از گمرک‌ها فرآیند دو ماهه‌ای را به خود اختصاص داده که این موضوع از حجم تولید کارخانه‌ها کاسته است و به نظر می‌رسد تا زمانی که در بحث اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها به صورت شفاف و بروز عمل نشود، نمی‌توان انتظار تولید مناسب را
داشت.
وی بیان کرد:‌ تنها یکی از کارخانه‌های تولیدی کشور توان تامین نیاز ۶۰ درصدی بازار نوارچسب کشور را دارد اما به دلیل عدم دسترسی به مواد اولیه پتروشیمی‌ها، این کارخانه با ظرفیت تمام فعالیت نمی‌کند و این در حالی است که پتروشیمی‌ها توانایی تولید مواد اولیه را دارند.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان