کد خبر: ۱۴۱۴۶۸
تاریخ انتشار:۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
ترامپ به دنبال نمایش ضدایرانی در شورای امنیت سازمان ملل
نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از قصد رئیس‌جمهور کشورش برای بر عهده گرفتن ریاست یکی از نشست‌های شورای امنیت خبر داد.


«نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از قصد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کشورش برای بر عهده گرفتن ریاست یکی از نشست‌های شورای امنیت خبر داد. آمریکا از اول سپتامبر (6 روز پیش) رئیس‌دوره‌ای شورای امنیت شد؛ هر ماه یکی از اعضای دائم یا غیردائم شورای امنیت، به صورت دوره‌ای بر مسند ریاست این نهاد تکیه می‌زنند.
آمریکا تا انتهای سپتامبر رئیس‌شورا خواهد بود و این بدان معناست که در روزهای برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل یعنی در زمان حضور بسیاری از سران کشورها، این مسند در اختیار آمریکایی‌ها خواهد بود.
هیلی در روزهای گذشته درخصوص برنامه ماه سپتامبر شورای امنیت سخن گفته و در خلال آن تاکید کرده که ترامپ در اواخر سپتامبر به نیویورک می‌آید و در نشستی با حضور بسیاری از سران کشورها «یک چالش جهانی» را مورد بررسی قرار خواهد داد. نیکی هیلی همچنین گفته که ترامپ با حضور در نشست شورای امنیت و ریاست آن «یک مسئله مهم منطقه‌ای» را در دستور کار قرار می‌دهد. درخصوص ماهیت این «چالش جهانی و مسئله مهم منطقه‌ای» خبر بیشتری در دست نیست؛ چند خبرنگار آمریکایی اما در توئیتر نوشته‌اند که محور سخنان ترامپ، ایران خواهد بود. آمریکایی‌ها هم پیش از امضای برجام و هم بعد از آن، همیشه ایران را به «ایفای نقش مخرب منطقه‌ای» متهم کرده‌اند.
نیاز شدید به مذاکره
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: روحانی می‌تواند در نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ، سخنرانی کند.
آمریکایی‌ها چنان به مذاکره با ایران نیازمند هستند که حتی برای قرارگرفتن روسای جمهور دو کشور در یک قاب، اینگونه دست و پا می‌زنند.
هدف اصلی آمریکا، تعمیم خسارت محض برجام به دیگر مولفه‌های قدرت ایران است.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان