کد خبر: ۱۴۱۳۹۹
تاریخ انتشار:۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۴
ورزشکاران جزو اولویت‌های تعیین شده برای تخصیص ارز دولتی نیستند
مشکلات ارزی گریبان ورزش را گرفت گرفتاری مالی فدراسیون فوتبال، لغو اعزام کشتی گیران
معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان می گوید ورزش جزو اولویت‌های تعیین شده برای تخصیص ارز دولتی نیست و در صورت ادامه شرایط موجود بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌های ورزشی منتفی می‌شود.سرویس ورزشی-

تمرینات چند روز گذشته تیم ملی فوتبال با اتفاقی عجیب همراه بود، کی روش که گفته می شود سرمربی تیم ملی در جام ملت های آسیا خواهد بود، در تمرینات حاضر می شود اما بدون آنکه لباس ورزشی بپوشد و در کارهای تاکتیکی حضور داشته باشد!
کی روش انگار یک صندلی وسط زمین چمن اجاره کرده و هرروز با لباس شخصی می آید و روی آن آرام و بی سرو صدا می نشیند و تمرین تیم ملی را نگاه می‌کند.
دلیل این رفتار سرمربی تیم ملی چیست؟! یک تحلیل می تواند این باشد که کی روش چون هنوز قراردادی با فدراسیون فوتبال امضا نکرده، نمی‌خواهد در تمرینات مثل گذشته حضور چشمگیر داشته باشد. احتمالا برای امضای قرارداد جدید باید مطالبات قبلی کی‌روش پرداخت می‌شد که تا به امروز چنین نشده است.
روز گذشته علی سلیمانی خزانه دار فدراسیون فوتبال گفت: مشکلات موجود در راه تامین منابع و کمبود منابع ارزی فعالیت تمامی بخش ها و تیم های ملی و به ویژه برنامه های مربوط به تیم ملی بزرگسالان در آستانه برگزاری جام ملت‌های آسیا را دچار اختلال جدی کرده است.
مشکلات ارزی یقه فدراسیون فوتبال را گرفت
سلیمانی ادامه داد: با وضعیت موجود اگر اعتبارات لازم برای برنامه ریزی های آتی در اسرع وقت تامین نشود و این فشار ادامه داشته باشد، اجرای برنامه های آتی فدراسیون فوتبال دچار مشکلات جدی می شود. بر این اساس، لازم است ریاست محترم فدراسیون در ادامه فعالیت های صورت گرفته، در این باره به صورت آنی تدبیر جدیدی بیاندیشند.
وی در ادامه گفت: واقعیت این است که ۷۰ درصد هزینه های فدراسیون فوتبال به شکل ارزی و ۳۰ درصد به صورت ریالی است. با این شرایط در صورتی که امکان تامین هزینه های ریالی را داشته باشیم با توجه به فعالیت های جاری و برنامه های مصوب امکان تامین ارز مورد نیاز با اختلال جدی روبرو می شود.
سلیمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر متاسفانه دستمزد آقای کی روش پرداخت نشده است. همچنین چهار اعزام رسمی و مهم برای تیم های ملی در پیش داریم که این موضوع  هم با مشکل روبرو خواهد شد. تیم فوتسال برای حضور در المپیک جوانان آرژانتین آماده می‌شود، تیم فوتبال نوجوانان در مسابقات آسیایی حضور پیدا می کند و در رده بانوان هم دو اعزام در پیش خواهیم داشت که تیم زیر ۱۶ سال به مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا در تاجیکستان اعزام می‌شود و تیم زیر ۱۹ سال هم در مسابقات مقدماتی در کشور میانمار حضور پیدا می‌کند. از سوی دیگر مسئله برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی بزرگسالان، تامین مایحتاج و امکانات و برنامه های اردویی این تیم هم به شکل جدی با مشکل روبرو شده است.
لغو اعزام های مهم کشتی
به غیر از فوتبال، این روزها مشکلات ارزی سبب لغو برخی از اعزام های کشتی گیران شده است. در همین باره رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی گفت: به دلیل شرایط اقتصادی موجود و گرانی بی‌سابقه قیمت ارز که عدم تخصیص ارز دولتی به فدراسیون های ورزشی را در پی داشته، وزارت ورزش در نامه‌ای به فدراسیون‌ها اعلام کرد سفرهای برون مرزی به غیر از رقابت‌های اصلی لغو شود، ما نیز بر همین اساس و بدلیل مشکلات مالی فدراسیون تصمیم گرفتیم تعدادی از اعزام‌هایمان را لغو کنیم.
دبیر فدراسیون کشتی افزود: البته تمامی اعزام هایی که در برنامه فدراسیون قرار داشت همگی از اهمیت بالایی برخوردار بودند اما با توجه به شرایط موجود مجبور شدیم تعدادی از اعزام‌هایمان را لغو و برخی را نیز ترکیب کنیم.
مخالفت با اختصاص ارز دولتی به ورزش
اوضاع برای ورزش قهرمانی زمانی بدتر می‌شود که بدانیم با اختصاص ارز دولتی به ورزش مخالفت شده است. ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در این باره گفت: تقاضای خود را ارائه و اهمیت مسئله شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را عنوان کرده‌ایم تا بتوانیم در حوزه ورزش از ارز دولتی استفاده کنیم و تیم‌های اصلی را پوشش بدهیم. با وجود بازگویی این اهمیت، اما عنوان شده که ورزش جزو اولویت‌های تعیین شده برای تخصیص ارز دولتی نیست. 5 مکاتبه با بانک مرکزی، شخص رئیس جمهور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم  و این اهمیت را به آنها گفته‌ایم. حتی در این باره تقاضای برگزاری نشست و جلسه را کرده‌ و گفته‌ایم که اگر ارز دولتی نباشد، بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها منتفی می‌شود.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سؤال که آیا برای بازی‌های آسیایی 2018 از ارز دولتی استفاده شد یا خیر؟ گفت: برای این بازی‌ها از ارز دولتی استفاده شد. خوشبختانه بلیت‌ها قبل از گران شدن تهیه شده بود و در واقع استفاده از این پرواز‌ها در زمان گرانی بلیت‌ها صورت نگرفت.
فرامرزیان در پاسخ به این سؤال که آیا برای بازی‌های پاراآسیایی هم از ارز دولتی استفاده می‌شود؟ عنوان کرد: برای این بازی‌ها هم تقاضای خود را داده‌ایم؛ البته دوستان در کمیته پارالمپیک هم قدری در این باره تاخیر داشتند. امیدوارم برای پاراآسیایی هم مشکلی وجود نداشته باشد.
وی درباره آخرین وضعیت تخصیص بودجه به فدراسیون‌ها گفت: با توجه به شرایط ورزش و برگزاری بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی، تا شهریور ماه سعی کردیم بودجه فدراسیون‌ها را بدون قید و شرط پرداخت کنیم، اما از این پس فدراسیون‌ها باید گزارش خود را ارائه کنند. در واقع اولین تخصیص بودجه به فدراسیون‌ها منوط به ارائه گزارش عملکرد آنها خواهد بود.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان