کد خبر: ۱۴۱۳۷۱
تاریخ انتشار:۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴
آیت‌الله جنتی در افتتاحیه پنجمین اجلاس خبرگان:
سران قوا از رهبری اختیارات ویژه دارند و باید پاسخگو باشند
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: با توجه به اختیارات حداکثری که رهبر انقلاب به سران قوا برای حل مشکلات مردم داده‌اند آنها (سران قوا) باید پاسخگو باشند.

به گزارش فارس، آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، صبح دیروز در افتتاحیه پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری در دور پنجم گفت: در ماه‎های اخیر تلاش گسترده رسانه‎ای صورت گرفته تا ناکارآمدی دستگاه‎های مختلف به صورتی هماهنگ به پای رهبری معظم انقلاب نوشته و ثبت شود، این در حالی است که در موارد متعدد، رهبر معظم انقلاب بیشترین اختیارات را به دستگاه‌ها اعطا فرموده و بیشترین پیگیری را برای تحقق آن به عمل آورده‎اند.
وی در همین زمینه به اعطاء اختیارات خاصه به دستگاه قضاء برای برخورد ویژه و سریع با مفسدان اقتصادی از سوی رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: قرار دادن خطوط قرمز ویژه در مذاکرات هسته‎ای، هنگام امضاء برجام و همچنین تصویب کنوانسیون‎هایی خارجی برای جلوگیری از تحمیل خسارت به کشور که ایشان در سخنرانی اخیر خود اعلام کردند که تیم مذاکره کننده نتوانستند بخشی از خطوط قرمز را ترسیم شده را رعایت و محقق کنند و همچنین تشکیل کارگروه ویژه اقتصادی به ریاست دولت و رئیس جمهور و حضور سایر قوا با اختیارات ویژه که مصوبات آن فراتر از قوای دیگر قابلیت اجرایی شدن داشته و راهی آسان و مهم برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم است از جمله این اقدامات است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تشکیل کارگروه ویژه بررسی آسیب‎های اجتماعی با حضور سران سه قوه و دیگر دستگاه‎ها و پیگیری مستمر نتایج جلسات این کارگروه برای سامان دادن به معضلات فرهنگی و اجتماعی، برگزاری جلسات متعدد با هیأت دولت، تعیین تکالیف و وظایف برای دولت، پیگیری انجام وظایف محوله برای حل مشکلات اقتصادی مردم و ارائه راهکارهای عملیاتی و حساب شده از اقداماتی بوده که رهبر انقلاب انجام داده است.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه پیگیری و نظارت ویژه بر مسائل منطقه و عبور دادن ایران از خطرات متعدد منطقه‌ای با اتخاذ راهبردهای دقیق و حساب شده توسط رهبر انقلاب انجام شده، افزود: پیگیری حضور جوانان مومن و انقلابی در مناصب مختلف حاکمیتی و انتصاب جوانان خوش فکر و انقلابی در مجموعه‎های زیر نظر رهبری برای تسریع در چرخش بهتر امور کشور، از برنامه‌هایی بوده که رهبر انقلاب پیگیری کرده‌اند.
وی افزود: در حقیقت سیاست‌گذاری، راهبری و پیگیری اصلی اداره کشور بر عهده رهبری معظّم انقلاب بوده و برای مقابله با مشکلات، ایشان حداکثر اختیارات را به دستگاه‎های مختلف اعطا فرموده‎اند و اکنون این دستگاه‎های ذی ربط هستند که باید پاسخگوی مسائل کشور باشند.
اروپا به اهرمی
برای پیگیری خواسته‌های آمریکا
تبدیل شده است
رئیس مجلس خبرگان رهبری، خروج آمریکا از برجام را مورد اشاره قرار داد و گفت: اردیبهشت امسال با وجود انجام تمامی تعهدات برجام توسط ایران، در حالی که آمریکا به تعهداتش عمل نکرده بود، رسما از این پیمان هم خارج شد. هر چند که اروپا اعلام کرد از این توافق خارج نمی‌شود، ولی عملاً اروپا به اهرمی برای پیگیری خواسته های آمریکا یعنی مذاکره بر سر مسائل موشکی و منطقه ای تبدیل شد.
آیت‌الله جنتی در همین زمینه، عبرت‌گیری از تجربه اعتماد به شیطان بزرگ را ضروری دانست و با تأکید بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای مذاکرات آینده، تصریح کرد: اروپا مدعی باقی ماندن در برجام است، ولی بسته‌ای را اخیراً ارائه داد که حتی انتقاد وزیر خارجه آقای ظریف را هم برانگیخت.
وی تصریح کرد: طبق فرمایش رهبر انقلاب باید اروپا حسن نیت خود را اثبات کند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری، پیشنهاد مذاکره مجدد از سوی ترامپ را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ترامپ با وجود خروج از برجام و اعمال دو مرحله تحریم علیه مردم ایران مجدداً برای فریب مردم اعلام کرده که حاضر است با مقامات ایران بدون پیش شرط مذاکره کند. حتی برخی شیطنت‎ها برای برقراری ملاقات در حاشیه اجلاس سازمان ملل میان ترامپ و آقای روحانی در جریان است. در حالی که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با هیأت دولت و چند اظهارنظر گذشته به شدت این مذاکره و اساساً هر مذاکره‌ای با آمریکا از این پس را منع فرمودند.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه آمریکا تلاش دارد اعلام کند که گزینه مقابل مذاکره، جنگ است، تصریح کرد: رهبر انقلاب صراحتا فرمودند که «مذاکره نمی‎کنیم و جنگ هم نخواهد شد.» ایشان علت عدم وقوع جنگ را غیرقابل کنترل بودن خسارات و دامنه جنگ احتمالی برای آمریکا عنوان کردند و این ادعا را صرفا حربه‌ای تبلیغاتی برای تحمیل مذاکره بر مردم ایران اعلام کردند.
رهبر انقلاب
مسیر مبارزه با مفسدان دانه‌درشت را تسهیل کردند
وی به دستور رهبر معظّم انقلاب به قوه قضائیه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضائیه، مسیر مبارزه با مفسدان دانه درشت اقتصادی را تسهیل کردند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رهبر معظّم انقلاب هر آنچه که برای مبارزه با مفاسد اقتصادی لازم بوده را اجرا کرده‎اند؛ از اعلام مداوم لزوم مبارزه با مفاسد تا اعطای اختیارات خاص و فراتر از قانون به قوه قضائیه برای این مبارزه.
وی با بیان اینکه قوه قضائیه در شرایطی که اعمال فشار خارجی و سودجویی و رانت خواری داخلی، موجب ایجاد نارضایتی مردم شده است، باید با سرعت بسیار زیاد و قاطعیت با مفاسد مبارزه کند، اظهار داشت: قوه قضائیه باید مفسدان دانه درشت از هر جناح و دسته و در هر مقامی را احضار و در پیشگاه ملت به دست عدالت سپرد تا عملا راهبرد دشمن برای ایجاد نارضایتی را مختل کرده باشد.
رئیس مجلس خبرگان رهبری تأکید کردند: برادر عزیزمان حضرت آقای آملی لاریجانی، همان‌طور که گفته شد شما باید بروید سراغ دانه‌درشت‌ها. با آفتابه‌دزدها همه می‌توانند برخورد کنند. برخورد هم نشود، مملکت زیر و رو نمی‌شود. ولی آن‌هایی که عامل تشنج در مملکت هستند و مفاسد اقتصادی را راه می‌اندازند و همه را پریشان کرده‌اند این‌ها را باید پیدا کرد. در دستگاه‌های دولتی هستند بروید سراغ این‌ها. در دستگاه‌های دیگر هم هستند. بنابراین از اینجا شروع کنید. این‌هایی هم که برخورد کرده‌اید دست‌ شما درد نکند.
آیت‌الله جنتی ادامه داد: برخورد سریع و قاطع با مفسدان و رانت‌جویان داخلی، می‎تواند به مردم برای تحمل شرایط دشوار اقتصادی روحیه بدهد و این حس را به مردم منتقل کند که حاکمیت جمهوری اسلامی درد مردم را فهمیده و با آن همراه است.
وی ادامه داد: قوه قضائیه می‎تواند از این موقعیت تاریخی برای ریشه‌کن کردن  فساد در کشور حداکثر
بهره را ببرد.
آیت‌الله جنتی، تأسیس کارگروه ویژه اقتصادی با حضور سران قوا توسط رهبر معظّم انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این کارگروه اختیاراتی فراقانونی داشته و بر اساس فرمان رهبر معظم انقلاب، به راحتی می‎تواند تصمیمات کلان برای اصلاح اوضاع اقتصادی مردم اتخاذ کند.
وی ادامه داد: این موقعیت بسیار مهم و فراهم کردن همه شرایط لازم برای اهتمام جدی مجلس و دولت و دستگاه قضائی برای حل مشکلات مردم است. رهبر انقلاب آنچه لازم بوده برای حل مشکلات مردم ایجاد کرده و انجام داده‌اند، حال وظیفه مسئولین است که عمل کنند.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مردم ناراضی هستند و حق هم دارند، تصریح کرد: سران سه قوه با مردم حرف بزنند و بگویند که مشکلات را حل خواهند کرد.
روحانی گفت برای حضور در جلسه خبرگان
با موضوع معیشت مردم «وقت ندارم»
آیت الله محمد مومن عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو  با تسنیم درباره توجه مجلس خبرگان به مشکلات معیشتی مردم و دعوت از سران قوا برای شرکت در اجلاسیه، اظهار داشت: سال گذشته که خدمت رهبر معظم انقلاب مشرف شدیم، ایشان در صحبت‌هایشان فرمودند که خبرگان خوب است مطالباتی از مسئولان داشته باشند و در همین راستا آیت الله جنتی جمعی از خبرگان را انتخاب کردند که این مطالبات را از مسئولان دنبال کنند.
وی افزود: بعد از اینکه کشور دچار اختلال در بازار ارز شد و مردم مشکلات معیشتی پیدا کردند، خبرگان مناسب دید که با توجه به فرمایش رهبری نسبت به این مسئله حساس باشد و آن را پیگیری کند.
آیت الله مومن با بیان اینکه جلسه‌ای یک ماه گذشته داشتیم که این مسائل را دنبال کنیم، گفت: بحث معیشت در راستای همان فرمایش رهبری بود که تصمیم گرفتیم در اجلاسیه به آن توجه داشته باشیم.
عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: برای تکمیل این بحث از روسای قوا دعوت کردیم که حضور پیدا کنند که «رئیس جمهور گفت وقت ندارد» ولی رئیس قوه قضاییه صحبت کرد و فردا هم رئیس مجلس به جمع خبرگان
خواهد آمد.
ممانعت از فعالیت اقتصادی مقامات دولتی باید تبدیل به قانون شود
آیت الله مجتهد شبستری نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان نیز با بیان اینکه این روزها در راس مشکلات کشور، مشکلات اقتصادی واقع شده و مطالبات رهبری هم از مسئولان در همین زمینه است و مردم هم شدیدا در فشار هستند و تورم، گرانی و بیکاری و این مشکلات غوغا می‌کند، گفت: ما به عنوان نماینده مردم و همچنین خبرگان رهبری که امام فرمودند «پشتیبان ولایت فقیه» باشید و پیروی عمل به فرمایش رهبری، سبب شد تا از روسای قوا دعوت کنیم تا پاسخگو باشند.  
وی افزود: سران قوا در راس مدیریت هستند و مسئولان استانی و غیره ذیل آنها هستند. قوه مقننه می‌تواند با قانون گذاری اشکالات اقتصادی را برطرف کند و در زمینه نوسانات ارزی و بازار سکه و بیکاری جوانان، قوانینی تنظیم کند که مشکل کم شود.
آیت الله شبستری با بیان اینکه از رئیس قوه قضاییه می‌خواهیم جلوی این احتکارات گرفته شود و سریع‌تر این مسئله دنبال شود، گفت: این رسیدگی اسباب تشفی خاطر مردم می شود و انتظار داریم قوه قضاییه با مفسدان اقتصادی برخورد جدی کند. البته رئیس جمهور به این جلسه نیامدند ولی امیدواریم نطق ها و سخنرانی ها به سمع رئیس جمهور برسد و مطالبات مردم و اعضای خبرگان را اجرایی کنند.
آیت الله فرحانی نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز درباره دعوت از سران قوا به اجلاسیه خبرگان خاطرنشان کرد: در راستای بحث مطالبه‌گری، مشکلات معیشتی جزو مطالبات اصلی مردم است. اکنون برخی در داخل و خارج می‌خواهند فلش مشکلات را متوجه رهبری کنند و وظیفه خبرگان این است که از رهبرش حفاظت و پاسداری کند لذا لازم است با مطالبه گری دقیق بگوییم که رهبری به تمام وظایفش به درستی عمل کرده و اختیارات لازم را به قوای مختلف دادند و اکنون سران قوا باید به مردم پاسخ دهند که در راستای این اختیارات برای مردم چه کار کرده‌اند؟
وی با بیان اینکه گلایه‌مندیم که چرا رئیس جمهور به اجلاسیه  نیامدند و بخش قابل توجهی از مشکلات متوجه دولت است، گفت: باید ایشان می‌ماندند و دفاع می‌کردند. سوالات ما از روسای قوا همین است که با توجه به اختیاراتی که رهبری به آنها دادند آیا اقدامات لازم را انجام دادند یا خیر؟ و اگر انجام ندادند روند فعلی برای بهبود اوضاع کشور را اصلاح کنند.
ارسال با پیامک ارسال به دوستان