کد خبر: ۱۴۱۲۴۶
تاریخ انتشار:۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۲
ولیدالمعلم در دیدار با ظریف مطرح کرد
درخواست دمشق از ایران برای ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه
وزیر خارجه سوریه در دیدار همتای ایرانی خود ضمن قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی، خواهان ادامه حمایت‌های ایران از این کشور شد.
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیداری رسمی و گفت‌وگو با مقامات سوریه در دمشق حضور دارد، با «ولید المعلم» وزیر امورخارجه سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار طرفین در خصوص موضوعات دوجانبه و آخرین تحولات سوریه، مهاجرین، موضوعات منطقه‌ای، تاکید بر ادامه و تقویت روند آستانه، افزایش همکاری‌های اقتصادی، مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی سوریه، همکاری در سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد و بحران یمن گفت‌وگو کردند.
ظریف در این دیدار بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح فعالیت‌های نشست آستانه برای پیگیری روند سیاسی در سوریه، برگزاری اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران را در همین راستا برشمرد.
 ولید المعلم نیز ضمن قدردانی از حمایت‌‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی، خواهان ادامه حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران شد.
باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که دیروز به دعوت ولید المعلم همتای سوریه‌ای خود و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات سوریه وارد دمشق شد، در بدو ورود در جمع خبرنگاران درباره هدف از این سفر گفت: بحث‌ پیروز‌ی‌های مقاومت بر تلاش‌‌های استکبار و نیروهای افراطی برای ایجاد مشقت برای مردم سوریه و شکست حرکت‌های استکباری بحث امروز دنیا است.
ظریف تصریح کرد: باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و همه اقوام و گروه‌ها به عنوان یک مجموعه در سوریه روند بازسازی را شروع کنند و آوارگان به خانواده‌های خود بازگردند و باقیمانده تروریست‌ها در مناطق باقیمانده در ادلب پاک شوند و منطقه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در آستانه اجلاس سران ایران، روسیه  و ترکیه لازم است در این زمینه‌ها با دوستان سوری صحبت کنیم و سیاست‌های رسیدن به یک راه‌حل نهایی در سوریه از مسیر سیاسی که در آستانه مورد توجه قرار خواهیم داد را بررسی کنیم.
حضور ظریف در حرم مطهر حضرت زینب(س)
خبر دیگر این که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از ورود به دمشق با هیئت همراه و فیصل مقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه بارگاه حضرت زینب سلام‌الله علیها را زیارت کردند.
رئیس دستگاه دیپلماسی قرار است در این سفر با بشار اسد رئیس‌جمهور و عماد خمیس نخست‌وزیر سوریه دیدار و گفت‌وگو کند.
گفتنی است قرار است نشست سران ایران، روسیه و ترکیه (سه کشور ضامن روند آستانه) 16 شهریور ماه در ایران برگزار شود.
ظریف با بشار اسد دیدار کرد
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که ظهر دیروز وارد دمشق شد، با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.
طرفین در این دیدار تاکید کردند، پس از پیروزی مقاومت و مقابله با تروریسم ضروری است ایران و سوریه در زمینه‌های مختلف بویژه اقتصادی همکاری‌های خود را توسعه داده و شرکت‌های ایرانی در دوره بازسازی سوریه حضور و مشارکت فعال داشته باشند.
به گزارش تسنیم، همچنین طرفین درخصوص مهم‌ترین مسائل روابط دوجانبه، منطقه‌ای، لزوم بازگشت آوارگان و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
ظریف همچنین با عماد خمیس نخست‌وزیر سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار وزیر امورخارجه کشورمان پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت را تبریک گفت و اظهار داشت: مردم و دولت سوریه بدنبال این پیروزی‌ها به سمت بازسازی کشور خود حرکت خواهند کرد. وی در ادامه ضمن استقبال از برگزاری نمایشگاه بازسازی دمشق، آن را نشانه و اراده قوی شروع بازسازی توصیف کرد.
عماد خمیس نیز ضمن تشکر از حمایت‌های کشورمان گفت: با مشارکت و همکاری کشورهای دوست بویژه جمهوری اسلامی ایران و روسیه و شرکت‌های خصوصی این کشورها بازسازی را دنبال خواهیم کرد. همچنین از مشارکت شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه دمشق استقبال می‌کنیم.
ظریف از مشارکت شرکت‌های خصوصی ایرانی در بازسازی سوریه استقبال کرد و وظایف سفارتخانه‌های ایران و سوریه را تسهیل حضور شرکت‌های خصوصی ایرانی دانست.
همچنین طرفین بر تبادل هیئت‌های اقتصادی و تلاش بر نزدیک کردن بخش‌های خصوصی دو کشور تاکید کردند.


ارسال با پیامک ارسال به دوستان