کد خبر: ۱۴۱۰۷۳
تاریخ انتشار:۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۰
جو عمومی مجلس معترض رویکرد اقتصادی دولت است(خبر ویژه)
«سؤال از رئیس‌جمهور خاتمه نیافته است. نمایندگان به دلیل ضعف دولت ناراحتند.»

به گزارش تابناک، حدود سه هفته پیش، علی ربیعی- که پنج سال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود- در مجلس شورای اسلامی استیضاح و برکنار شد و همچنین هفته گذشته، مجلس پس از یک سال، رأی اعتماد خود را از مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی پس گرفت.
نمایندگان مجلس پس از آن از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند و تنها یک پاسخ از پنج پاسخ- با اختلاف یک رأی- توانست از نمایندگان رأی مثبت بگیرد. جو مجلس نشان می‌دهد نمایندگان تصمیم گرفته‌اند تا اگر دولت تصمیمی برای تغییر تیم اقتصادی نگرفته، خود دست به کار شود. جو عمومی در مجلس نیز به گونه‌ای است که دیگر فضاهای گذشته حاکم نیست و حتی لابی‌ها و قول و قرارهای پشت پرده نیز اثرات خود را از دست داده است. نمایندگان بر این باورند که مطالبات مردمی و فشارهایی که از سوی موکلانشان به آنها وارد شده، باعث ایجاد این فضا گشته است.
سلمان خدادادی در این خصوص اظهار داشت: پرسش و پاسخ‌ها و رأی نمایندگان ملت به سؤالاتی که هفته گذشته از رئیس جمهور شد، نشان می‌دهد، نمایندگان از مدیریت ناراضی هستند و در واقع این رأی، رأی مردم به وضعیت اقتصادی است.
وی گفت: در این روز نشان داده شد که مردم در مورد گرانی، وضعیت ارز و قاچاق و سایر موارد از مدیریت کشور رضایت ندارند. برخی می‌گویند، روز سؤال تمام شده؛ اما به نظر من، این موضوع تمام شدنی نیست و دوباره دولت باید در این موارد بازنگری کند که اگر نشود، مجلس باز هم به سراغ مسئولان مستقیم این کار خواهد رفت.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: مجلس در نخستین مرحله به رئیس جمهور نامه نوشت، ولی وقتی به نامه جواب داده نشد، خود رأساً وارد شد و وزیر اقتصاد و وزیر کار را برکنار کرد و بعد از آن هم از رئیس‌جمهور سؤال کرد. امروز هم وضعیت فرقی نکرده و مجلس اگر ببیند دولت در کارهای خود تجدیدنظر نکرده است، به سراغ وزرای دیگر خواهد رفت.
یادآور می‌شود مجلس امروز درباره سرنوشت سؤالات مطرح شده از رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرد.
در همین حال غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی از نمایندگان حامی دولت گفت: هم‌اکنون مجلس به دلیل ضعف دولت، بسیار خشمگین است، حال آنکه انتظار بر این بود، در این شرایط، دولت کمی بیشتر تلاش می‌کرد، ولی می‌بینیم که حتی حاضر نیستند، برخی واقعیات را نیز به مردم بگویند.
وی خاطرنشان کرد: اگر از من می‌پرسید، باید بگویم در این شرایط، وزرا سعی کنند که گذرشان به مجلس نیفتد، چون فعلاً فضا در مجلس مناسب حال وزرا نیست.
ایمن‌آبادی در ادامه گفت: معلوم نیست با این وضعیت، چند تن از اعضای کابینه بتوانند در دولت بمانند! با توجه به عملکرد نادرست رئیس دولت و تیم همراهش در یک سال گذشته و حال و هوای فعلی مجلس، اگر هر وزیری گذرش به مجلس بیفتد، قطعاً استیضاحش رأی می‌آورد؛ بنابراین، توصیه می‌کنم وزرای محترم ترتیبی دهند تا گذرشان به مجلس نیفتد، چون اگر چنین شود آن رود که برای دو تن دیگر رفت.

 
ارسال با پیامک ارسال به دوستان