کد خبر: ۱۲۰۴۴۶
تاریخ انتشار:۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷
روحانی در همایش بین‌المللی وحدت اسلامی:
همه باید قدردان رزمندگان علیه تروریسم در عراق و سوریه باشند


رئیس‌جمهور در همایش بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: اکنون مردم منطقه خوشحال هستند که پایه‌های اصلی تروریسم فرو ریخته است.
به گزارش فارس، دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح سه‌شنبه در همایش بین‌المللی وحدت اسلامی، تصریح کرد: مردم و ارتش عراق، مردم و ارتش سوریه، مردم و ارتش لبنان و همه آنهایی که در مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کردند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته شده است.  وی ادامه داد: بخش اعظم توطئه بزرگی که قدرت‌های جهانی، استکبار و صهیونیسم علیه ملت‌های منطقه طراحی کرده بود، نقش بر آب شده که البته راه مسلمانان علیه تروریسم همچنان باید تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آن در منطقه ادامه یابد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنها که در عراق و سوریه علیه تروریست‌ها جنگیدند حق بزرگی بر گردن امنیت و ثبات منطقه و بر گردن همه جهانیان دارند. این تروریسم نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه برای همه جهان بود. برای اروپا و آمریکا هم تهدید بود؛ بنابراین هم انسان‌هایی که علاقمند به ثبات و امنیت جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت در برابر تروریسم ممنون و متشکر باشند اما متاسفانه در فکر تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.
روحانی بیان داشت: امسال در شرایطی اینجا جمع شده‌ایم که هم موصل آزاد شده است و هم پایگاه‌های تروریسم فرو ریخته است و همه شهرها تا شهر مرزی بوکمال آزاد شده است. اما بخش تلخی که ما امروز شاهد هستیم این است که برخی از کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی نزدیکی‌شان را نسبت به رژیم صهیونیستی منطقه با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند.
می خواهند منکر ارتباط با اسرائیل را
به معروف تبدیل کنند!
وی افزود: اگر برخی از کشورها در سال‌های گذشته در خفا با دشمنان اسلام در این منطقه گفت‌وگو می‌کردند و یا در تعامل و همکاری بودند لااقل به زبان، منکر آن می‌شدند و آنقدر این ارتباط، زشت و شوم و قبیح و ناپسندیده بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید اسرائیل دوست ما است و مقاومت منطقه دشمن ما.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز متاسفانه تلاش می‌کنند این منکر بزرگ را به معروف تبدیل کنند. البته تردیدی ندارم که ملت‌های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد. ملت بزرگ فلسطین، ملت‌های بزرگ منطقه،‌ علما،‌ نخبگان، فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل صهیونیسم، دشمنی صهیونیسم،‌اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره یکی از آروزهای مردم مسلمان، آزادی قدس شریف بوده، هست و خواهد بود.
روحانی خاطرنشان کرد: اولین اقدام شومی که اینها در منطقه انجام دادند فرصت‌سوزی بود. ما می‌گوییم در عراق و سوریه مردم را کشتند. آثار تمدنی را ویران کردند و ترس و وحشت و رعب در میان مردم بوجود آوردند. خون‌های بی‌گناهان به زمین ریخته شد اما نمی‌گوییم عراق و سوریه از فرصت توسعه و تمدن نوین جهانی، چند سال عقب رانده شدند.
روحانی با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و استکبار جهانی باید نسبت به جلوگیری از فرصت پیشرفت و توسعه در منطقه پاسخگو باشند، اظهار داشت: آنها باید به ملت‌های این منطقه جواب بدهند که چرا فرزندان مردم را در این منطقه کشتند، چرا آثار تمدنی را ویران کردند، چرا کشورهای منطقه را تبدیل به ویرانه کردند، چرا به دیگران سلاح و بمب داده و می‌دهید تا مردم یمن زیر این بمباران‌ها نابود شوند، چرا در شمال آفریقا توطئه کردند و چرا به توطئه‌های خودشان ادامه می‌دهند؟
وی افزود: دشمنی‌ها از بین خواهد رفت،‌ نزاع‌ها برچیده خواهد شد، جنگ‌ها پایان خواهد یافت اما کینه‌ای که بین اقوام و مذاهب با خونریزی استکبار بوجود آورده سال‌ها برای جبران آن همه ما باید تلاش کنیم. یکی از وظایف بزرگ ما امروز تلاش برای التیام زخم است.
رئیس‌جمهور گفت: ما امروز نیازمند اتحاد و وحدت هستیم اما من اعتقادم بر این است که وحدت، اتحاد و توسعه جز از طریق اعتدال و میانه‌روی امکان‌پذیر نیست. با خشونت، افراط و ترور ما به مقصد تمدن نوین اسلامی و به وحدت اسلامی نخواهیم رسید.
خبر دیگر اینکه روحانی در پیام تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) به سران کشورهای اسلامی تأکید کرد: یکی از رسالت‌های کشورهای اسلامی، مقابله با تفکرات افراطی و تکفیری و افزایش همگرایی در جهت مبارزه با خشونت و افراطی‌گری است.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان