کد خبر: ۱۲۰۴۱۰
تاریخ انتشار:۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
گمرک اعلام کرد
تولید داخلی گندم کافی است نیازی به واردات نداریم


مدیرکل مرکز واردات گمرک در بخشنامه‌ای، با تاکید بر ممنوعیت واردات گندم، اعلام کرد که گندم‌های وارد شده به گمرکات، با توجه به تولید مکفی این محصول در داخل، اجازه ترخیص ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی معقولی در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی کشور، بار دیگر ممنوعیت واردات گندم و ترخیص آن را مورد تاکید قرار داد.
در بخشنامه مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک ایران آمده است: «واردات گندم (به جزو ورود موقت که طبق مقررات گمرکی صرفا برای صادرات است) امکان‌پذیر نمی‌باشد. لذا دستور فرمایید از هر گونه ترخیص گندم اکیدا خودداری نمایند.»با این وجود، اخبار دریافتی حکایت از این موضوع دارد که حجم زیادی گندم در گمرکات هست که واردکنندگان با تبلیغات درباره کیفیت نامناسب گندم داخلی قصد ترخیص گندم خود را دارند.
این در حالی است که همانطور که در بالا آمد، ورود گندم به کشور ممنوع است و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هم اعلام کرده‌اند تا اوایل سال ۹۸ بدون تولید سال بعد و نیاز به واردات، ذخیره مکفی گندم در کشور وجود دارد.
نکته قابل توجه این است که با وجود ممنوعیت واردات گندم؛ چگونه اجازه داده شده گندم‌های وارداتی تا پشت گمرکات کشور بیایند؟
در همین زمینه علیقلی ایمانی، رئیس‌بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور اظهار داشت: وقتی گفته می‌شود نیازی به واردات نداریم، کشور در زمینه تولید گندم خودکفا شده و ثبت سفارش واردات نیز انجام نمی‌شود، چرا عده‌ای گندم را تا پشت گمرکات کشور آورده اند؟
وی با بیان اینکه افراد مذکور مدتی فضای کشور را با مطرح کردن مباحثی در زمینه کم کیفیت بودن گندم داخلی، آغشته بودن آن به خاک و مواردی از این قبیل درگیر کردند، افزود: واردات‌چی‌ها می‌خواستند از این طریق روزنه امیدی برای واردات باز کنند.
رئیس‌بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی براساس وظیفه‌ای که بر عهده‌دارد، اعلام کرده کسی مجاز نیست تحت هیچ شرایطی حتی یک کیلوگرم گندم وارد کشور کند.
ایمانی اضافه کرد: گندمی که در گمرکات وجود دارد یا باید به کشور مبدا، عودت داده شود یا اینکه آنقدر بماند تا از بین برود. و امیدواریم مسئولان قاطعانه پای این ممنوعیت بایستند و اجازه ندهند که واردکنندگان این بار با دستاویز قرار دادن یک بهانه دیگر، به دولت برای واردات محموله هایشان فشار واردکنند.وی ادامه داد: بنده واقعا نمی‌دانم که این کالاها در نهایت وارد بازار داخل خواهند شد یا خیر، اما امیدوارم که این اتفاق رخ ندهد.
یک مقام مسئول در حوزه کشاورزی هم در این زمینه گفت: ابلاغیه مدیرکل گمرک به گمرکات کشور و تاکید بر عدم ترخیص این محموله‌ها، مایه دلگرمی است اما سؤال این است که چرا علیرغم ممنوعیت، عده ای، گندم را تا پشت دروازه گمرک آورده اند؟
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است این گندم با هدف صادرات مجدد وارد  گمرکات شده باشد و قصد واردکنندگان، صادرات دوباره آن به کشورهای ثالث باشد، توضیح داد:  مدتی است عده‌ای در داخل کشور دائم ادعاهایی را درباره بی‌کیفیت بودن گندم داخلی و لزوم واردات گندم خارجی مطرح می‌کنند، که این اظهار نظر‌ها نمی‌توانند به گندم‌های موجود در گمرکات بی‌ربط باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: ضمن اینکه، ابلاغیه اخیر به گمرکات نشان می‌دهد احتمالا فشارها یا تحرکاتی در  گمرکات برای ترخیص این محموله‌ها وجود دارد که مدیرکل گمرک تاکید کرده اکیدا اجازه ترخیص داده نشود.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان