کد خبر: ۱۰۴۲۵۵
تاریخ انتشار:۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
یک اقتصاددان:
اروپایی‌ها تا توانستند از دولت باج گرفتند
یک اقتصاددان گفت: بحران‌های اقتصادی در اروپا تا توانستند از ظرفیت پرنفت ایران بهره‌برداری کردند و به عبارتی اروپایی‌ها در این دوران تا توانستند از ایران کولی گرفتند.


ساسان شاه‌ویسی در گفت‌وگو با «نسیم آنلاین» درباره عملکرد روحانی در دولت یازدهم اظهار کرد: آنچه که در اقتصاد دوران دولت یازدهم کاملاً قابل مشاهده بوده این است که اقتصاد بین‌الملل و بحران‌های اقتصادی در اروپا تا توانستند از ظرفیت اقتصاد پرنفت ایران بهره‌برداری کردند و به عبارتی اروپایی‌ها در این دوران تا توانستند از ایران «کولی» گرفتند.
وی افزود: با رویکردهای سیاستی که آقای روحانی در پیش گرفت، منافعی که از منابع نفتی و اقتصادی ایران به کشورهای اروپایی رسیده، بیشتر از آن چیزی بوده که به اقتصاد ایران خدمت کرده و این موضوع، دستیابی به قابلیت‌های اقتصاد واقعی ایران را به تأخیر خواهد انداخت.
شاه‌ویسی خاطرنشان کرد: در طی سه سال و نیم گذشته ما در هیچ سطحی از اقتصاد ملی و در هیچ یک از شاخص‌های اثرگذار با کیفیت، نتوانستیم به حداقل‌ها دست پیدا کنیم.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دولت افتخار می‌کند که به بالاترین نرخ صادرات نفتی در طی 12 سال گذشته رسیده، در حالی که در این میان تنها این اروپایی‌ها بودند که به بهترین وجه ممکن به منابع نفتی کشورمان که امنیت انرژی آنها را برقرار کرده است دست پیدا کرده‌اند.
شاه‌ویسی اضافه کرد: در هیچ بخشی از مدل جدید اقتصاد ملی ایران که مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است، توصیه نشده که ما باید نفت را در اختیار اروپایی‌ها بگذاریم و در برابر دادن این سرمایه ملی، حتی حداقل رفاه را هم نتوانیم برای مردم خود به تصویر بکشیم.
وی افزود: با نقاشی کردن اقتصاد ایران و سفره خانوار ایرانی نمی‌توانیم رفاه و معیشت مقبول را برای مردم حاصل کنیم، برخی با ترسناک کردن اتفاقات پیرامون و با تهدیدهای غیرمستقیم سعی دارند این موضوع را به مردم بگویند که اگر شما می‌خواهید مستقل باشید و بخواهید قله‌های فن‌آوری و شکوفایی را به دست آورید، با شما جنگ خواهند کرد و بنابراین باید بدون حداقل برخورداری، منابع ملی خود را در اختیار دیگران بگذارید.شاه‌ویسی تأکید کرد: بودجه جاری دولت تقریباً سه برابر شده اما دستاورد خانوار ایرانی حتی در همان میزان یک برابری خود هم قرار نگرفته و کوچکتر شده، در حالی که اقتصاد دولت بزرگتر شده است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: سهم دولت از درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده، اما در این میان سهم معیشت و سفره مردم در این دولت کوچک‌تر شده است، وقتی هم اعتراضی صورت می‌گیرد با عنوان‌هایی از جمله پول‌پاشی مواجه می‌شویم.
شاه‌ویسی افزود: مردم منافع ملی خودشان را در اختیار دولت یازدهم قرار داده‌اند و آنها حداقل آن را هم از این که در اختیار مردم قرار بگیرد، دریغ می‌کنند.
وی تصریح کرد: شاید دولت بگوید من تمام توان خود را به کار برده‌ام و کسی هم در این شک نمی‌کند، اما تمام توان دولت یازدهم آن چیزی نیست که مطالبه مقام معظم رهبری و مردم عزیزمان باشد.

ارسال با پیامک ارسال به دوستان